09/02/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 12 11 15 6 - 44 -
KLAFTA LABORAL BC 15 11 14 15 - 55 -

Διπλό δια χειρός Ζήση οι KlaftaLaboral

Το 2/2 έκανα οι KlaftaLaboral το βράδυ της Πέμπτης στις εγκαταστάσεις του Προμηθέα, σε ένα αμφίρροπο ματς απέναντι στους HarmaniMilano με σκορ (44-55).

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε πιο πολύ σε one man show και για τις δύο ομάδες με Ηλιόκαυτο και Ζήση να βγαίνουν μπροστά για τις ομάδες τους και να διαμορφώνεται έτσι το (12-15) για αυτην την αναγνωριστική περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού τα πράγματα δυσκόλεψαν καθώς οι άμυνες κλείσαν με αποτέλεσμα το σκορ του ημιχρόνου να μείνει χαμηλά(23-26). Αξιοσημείωτη είναι η προσπάθεια του Τριανταφύλλου που έβαλε τους 9 από τους 11 πόντους για την ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο, μη αφήνοντας τους KlaftaLaboral να ξεφύγουν στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο ο ρυθμός δεν άλλαξε, οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες στο παρκέ να τα δώσουν όλα για το πολυπόθητο ροζ φύλλο παίζοντας σκληρό και έντονο μπάσκετ.Ο Ζήσης ήταν εκείνος που ξεχώρισε για την ομάδα του καθώς κατάφερε να σημειώσει 10 πόντους και να κρατήσει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος του παιχνιδιού ήταν εφιαλτική για τους γηπεδούχους, καθώς μείνανε πίσω στο σκορ μη μπορώντας να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Ο Ζήσης που είχε μπει στα παπούτσια του μεγάλου Νίκου Ζήση ήταν πάλι εκεί για την ομάδα του σκοράροντας αυτήν την φορά 9 πόντους στην περίοδο.

MVP του αγώνα ήταν ο Ζήσης με 32 πόντους 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα

Χαρμάνι Milano :Ηλιόκαυτος 13 , Δεμερτζίδης 0 , Κακαβάς 0 , Καλογερόπουλος 6 ,Κωνσταντινόπουλος 0, Νικήτας 0 ,Πανουτσόπουλος 3, Παρίσης 2 ,Τζατζαδάκης 2, Τριανταφύλλου 15, Χατζής 0

Klafta Laboral: Γλαράκης 2, Ζήκου 4, Ζήσης 232, Καραμπάσης 4, Νάνος 0, Παπαδιάς Α. 0, Παπαδιάς Ε. 1, Σταύρου 10, Τσιγκούνης 2.