24/01/2022
Ιπ-πότες 7 10 13 5 - 35 -
Phoenix Bums 15 9 21 6 - 51 -

Διπλό κέρδος για τους Phoenix Bums!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Pheonix Bums, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Ιππότες με 35-51 για την δέκατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, καλύπτοντας με το παραπάνω το -8 της πρεμιέρας.

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Phoenix Bums, καθώς με 5 πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Αξαμπανόπουλου, προηγήθηκαν με 7-15. Ο Μούρτζος με 4 πόντους και ο Αγγελόπουλος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Αξαμπανόπουλου, τρίποντο του Παλαμιδά και καλάθι του Μοσκόφογλου, οι πορτοκαλί πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 17-24. Τους Ιππότες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κουρούμαλης και Κεκεμπάνος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Αλήτες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 πόντους του Παλαμιδά, 6 του Παπαντωνίου, 3 του Παπαδόπουλου και 3 του Αξαμπανόπουλου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 30-45. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Χουσέα και το τρίποντο του Κουρούμαλη. Σκορ τρίτης περιόδου 30-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν “ρεσιτάλ” αστοχίας, κάτι βέβαια που βόλευε τους Phoenix Bums, καθώς όχι μόνο πήραν εύκολα τη νίκη με 35-51, αλλά πήραν και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, με τους Μοσκόφογλου και Παπαδόπουλο να βρίσκουν στόχο. Για τους Ιππότες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σιαπάνης και Κουρούμαλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν 3/10 βολές, 10/40 δίποντα και 4/37 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/16 βολές, 17/45 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Μούρτζος με 3 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 2/5 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Αξαμπανόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 4/9 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

Ιππότες (Αγγελόπουλος): Σάλαρης, Αγγελόπουλος 6 (1), Κουρούμαλης 9 (1), Μπαμπάτσικος, Κεκεμπάνος 5, Χουσέας 6 (1), Ανυφαντής, Σιαπάνης 5 (1), Μούρτζος 5

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αξαμπανόπουλος 11, Παλαμιδάς 13 (2), Παπαντωνίου 9, Παπαδόπουλος 10, Κοβάτσος 2, Μοσκόφογλου 6

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Phoenix Bums σε όλη την διάρκεια του αγώνα!