03/03/2024
Flying Circus 5 16 18 11 - 50 -
Kolosos Dunk n' Donuts 15 16 18 14 - 63 -

Διπλό παραμονής για τον Kolosso!

Ο αγώνας  ήταν γεμάτος ενέργεια και όμορφο μπάσκετ και από τις δύο μεριές . Στο τέλος ο Κολοσσός επικράτησε των Flying Circus με σκορ 50-63, και πήρε το πολύτιμο ροζ φύλλο για την παραμονή του στην κατηγορία.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν εκείνο που έκρινε τον αγώνα . Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλειδώσουν τους γηπεδούχους στους 5 πόντους στο διάστημα αυτό, ενώ οι ίδιοι κατάφεραν να σκοράρουν 15 πόντους. Με γνώμονα την άμυνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκανε εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και μπορούσαν να ελέγχουν τον αγώνα από νωρίς.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκανε απαντήσεις στην άμυνα του Κολοσσού, με τον Αλεξάκη να πετυχαίνει 9 από τους 16 πόντους της ομάδας του. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι  με μαέστρο τον Μπατσίκα (3 ασίστ),  συνέχισαν την πολυφωνία τους επιθετικά και μπήκανε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με σκορ 21-31.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε καλύτερα για τους Flying Circus, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα σερί 12-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, χάρη στα τρίποντα του Σωτηρόπουλου και του Πιπίλη. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά, ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοσή του και έτρεξε ένα σερί 10-0, με τους Παναγιώτου (4) και Πετρόπουλο (4) να δίνουν λύσεις επιθετικά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 6-2, κλείνοντας έτσι το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 39-49.

Δυνατή είσοδο έκαναν και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τους Αλεξάκη(6) και Πιπίλη(3) να σκοράρουν 9 πόντους απέναντι στους 2 του Κολοσσού και να ρίχνει την διαφορά στους 3 πόντους!

Η διαφορά στο σκορ αποτέλεσε συναγερμό στα αυτιά των φιλοξενούμενων, καθώς σοβαρεύτηκαν και αντέδρασαν και τελείωσαν τον αγώνα με σερί 12-2 και εξασφάλισαν το ροζ φύλλο, με τελικό σκορ 50-63. Οδηγοί επιθετικά στην τελευταία περίοδο για τους νικητές, αποτέλεσαν Πετρόπουλος με 4  πόντους και 2 ασίστ και Στάμου με άλλους 4 δικούς του πόντους .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ρούσσης Αριστοτέλης του Κολλοσού Dunk N’ Donuts,γεμίζοντας το φύλλο της στατιστικής με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ ,4 κλεψίματα και 1 κόψιμο . Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σωτηρόπουλος Ανδρέας με 9 πόντους, 4 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Flying Circus (Πιπιλής): Πιπιλής 6, Σωτηρόπουλος 9, Κάκιας 4, Αλεξάκης 19, Μαρίνης 2, Σιολής 10.

Kolosos Dunk n' Donuts (Ζαμπούρας): Ζαμπούρας 4, Καραμήτσος 8, Καραμπεσύνης 4, Ρούσσης 8, Μπατσίκας 2, Παναγιώτου 9, Πετρόπουλος 16, Στάμου Σωτήριος-Λουκάς 8, Ταραντίλης 4.