09/01/2023
War Gamers 27 22 18 22 - 89 -
Uncle Drew 21 21 16 22 - 80 -

«Διπλός» Καραγιάννης καθάρισε τη μπουγάδα για τους War Gamers!

Σ’ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ οι War Gamers υπέταξαν με δυσκολία τους Uncle Drew με 89-80 για την κατηγορία Elite.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως παραγωγικό κι από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στους Διαμαντή (10π.) και Καραγιάννης, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο δίδυμο των Βαρβαρίδη (9π.) και Μπονάτσου (11π.). Το 27-21 μας προϊδέαζε γι’ακόμα καλύτερη συνέχεια, όμως ο Θείος ήταν ερωτηματικό πόσο θ’ άντεχε σε αυτούς τους ρυθμούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τρούσας με τα τρίποντά του, έβαλε προβλήματα στους War Gamers, όμως ο Καραγιάννης και ο Ρίπης, φρόντιζαν ν’αποκαθιστούν τη διαφορά των εφτά-οχτώ πόντων. Το 49-42 άφηνε ικανοποιημένους τους Uncle Drew, που δεν παράτησαν το παιχνίδι.

Ο Γιάννης Κάρμας ανέβασε την απόδοσή του στην τρίτη περίοδο, δίνοντας αφειδώς ασίστ στους συμπαίκτες του, ενώ έγινε αποτελεσματικός και στον εκτελεστικό τομέα. Ο Καραγιάννης από τη μεριά του, δεν είχε αντίπαλο κι όποτε οι Uncle Drew πλησίαζαν απειλητικά στο σκορ, αυτός μαζί με τον Διαμαντή φρόντιζαν να κόβουν τον βήχα των αντιπάλων τους. Οι Gamers πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με συν εννέα διαφορά αρκετά μεγάλη για τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Ο Μπονάτσος έπιασε δουλειά στα τελευταία δέκα λεπτά, όμως οι φυσικές δυνάμεις των συμπαικτών του, δεν ήταν τέτοιες που να επέτρεπαν την ανατροπή του σκορ. Οι βολές και οι αιφνιδιασμοί των War Gamers αποδείχτηκαν καταλυτικοί παράγοντες για τη νίκη με σκορ 89-80 και τη βελτίωση του ρεκόρ σε 12-2.

Οι νικητές μέτρησαν 24/29 βολές, 16/39 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (11 επ., 27 αμ.) 16 ασίστ, 7 λάθη, 10 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 10/12 βολές, 17/35 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 35 ριμπάουντ (4 επ., 31 αμ.), 19 ασίστ, 13 λάθη και 2 κλεψίματα.

Betsson MVP  αναδείχτηκε ο Στέφανος Καραγιάννης, που ήταν καταπληκτικός, σημειώνοντας 39 πόντους (14/16 βολές, 5/10 δίποντα, 5/11 τρίποντα), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής.

War Gamers (Λαζαράκος): Παρίσος 7 (1), Λαζαράκος 3 (1), Καραγιάννης 39 (5), Μέμεζας 2, Σούλης 3 (1), Ρίπης 14, Αβραμίδης, Θώδος.

Uncle Drew (Τρούσας): Καμπάς 3 (1), Τρούσας 12 (4), Βαρβαρίδης 12 (2), Μπονάτσος 26 (2), Κάρμας 20 (2), Κανδηράκης 3 (1), Ιατρού 4.

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι, χωρίς σκοπιμότητες και το θέαμα περίσσευε και στα σαράντα λεπτά του αγώνα!