21/02/2024
Tebelwolves 6 15 17 8 - 46 -
Titans 22 10 11 15 - 58 -

"Διπλό" σωτηρίας για τους Titans!

Στα χέρια των Titans κατέληξε το ροζ φύλλο αγώνα στο ντέρμπι παραμονής κόντρα στους Tebelwolves, καθώς για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League επικράτησαν δίκαια με 46-58, καλύπτοντας και το -8 του πρώτου γύρου!

Βγάζοντας τρομερή ενέργεια από τα πρώτα λεπτά της συνάντησης, οι Titans ξεκίνησαν με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, αφού με 8 πόντους του Κατσιφή, 6 του Τσίτσου και 4 του Φωτόπουλου, προηγήθηκαν με 2-19 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16, 6-22. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της συνάντησης ο Μπιστούνας, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tebelwolves κατάφεραν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και με τον Κυριαζή να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα με 11 πόντους, μπόρεσαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Τα τρίποντα των Στασινόπουλου και Τριανταφύλλου έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων, 21-32!

Με 4 πόντους του Στασινόπουλου και τριποντάκι του Σαράντου, η παρέα του Ηλιαδάκη προηγούταν με 23-39 στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης. Κάπου εκεί ο Μπιστούνας πήρε πρωτοβουλίες και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντο του Ζάτα, έριξαν τη διαφορά στους 5, 38-43, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του Καρπούζου. Σκορ τρίτης περιόδου 38-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Titans άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Τσίτσου, Στασινόπουλου και Καρατσόλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-58! Προσπάθησαν μέχρι το φινάλε να φέρουν τούμπα το παιχνίδι οι "Λύκοι", ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Κυριαζή και Μπιστούνα.

Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Κυριαζής με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/9 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP των Titans ο Στασινόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 2/3 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου - Καρπούζος): Κυριαζής 18 (2), Ζάτας 3 (1), Κορδαλής 2, Κουτρούλης 2, Μπιστούνας 19 (2), Μασοκώστας, Μπακογιάννης, Πουλάκης 2, Τζερεμές

Titans (Ηλιαδάκηδες): Μούρτος, Κατσιφής 11 (2), Κάσσος 2, Καρατσόλης 4, Πόγκας, Μπαμπάτσικος, Στασινόπουλος 15 (2), Σαράντου 5 (1), Τριανταφύλλου 3 (1), Τσίτσος 14, Φωτόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το σεληνιασμένο ξεκίνημα των Titans, όπου πήραν από νωρίς αέρα 17 πόντων και στη συνέχεια έκαναν άψογη διαχείριση!