29/10/2023
Sun City Spurs 24 14 18 9 - 65 -
Kourkoutes BC 9 13 7 26 - 55 -

“Διπρόσωποι” Spurs στο 3-0 !

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχαν το βράδυ της Κυριακής οι Sun City Spurs, νικώντας τους Kourkoutes με 65-55 σε ένα ματς που προηγήθηκαν ακόμη και με 29 πόντους ! Οι πληγωμένοι από τους τραυματισμούς Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν στο 1-3, όμως κρατούν την αντίδραση της τελευταίας περιόδου, στην οποία επικράτησαν με 9-26, δείχνοντας εξαιρετικά στοιχεία. Αρκετοί πρωταγωνιστές για τα Σπιρούνια με τον Καραγιαννάκη να κάνει τη διαφορά, παρά λίγο triple-double από τον εξαιρετικό Νακόπουλο.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ του ASH οι παίκτες του coach Σταυρόπουλου. Έχοντας τρομερή κυκλοφορία, πολυφωνία και καυτό Καραγιαννάκη (13π.) οι Spurs έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα για την ομάδα του Σαρακηνού που, παρά την προσπάθεια των Νακόπουλου (5π.), Καρούμπαλη (2π.) και Δημητρόπουλου (2π.), βρέθηκε σε δύσκολη θέση από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 24-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-13. Οι Kourkoutes βελτιώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, έχοντας και πάλι τον Νακόπουλο (8π.) για οδηγό. Στην αντίπερα όχθη, οι Μαγγωνάκης (6π.), Πάλλης (3π.), Σαλονικίδης (3π.) και Κυριαζίδης (2π.) συνέχισαν να ανεβάζουν το περιφερειακό ποσοστό των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο όντες μπροστά με 16 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 38-22.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του coach Σταυρόπουλου συνέχισε να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση, έχοντας τους Καραγιαννάκη (8π.), Τσατσάνη (5π.), Σαλονικίδη (3π.) και Κυπριανό (2π.) σε πολύ καλή κατάσταση. Οι Kourkoutes προβλημάτισαν με την εικόνα τους, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα και μετρώντας μόλις 7 πόντους στην επίθεση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το πείσμα των φιλοξενούμενων και η χαλάρωση των Spurs οδήγησαν στο εντυπωσιακό 9-26 επιμέρους. Νακόπουλος (9π.), Δημητρόπουλος (8π.), Λαδιάς (5π.) και Νικητάκης (3π.) βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα των Κουρκουτών, οι οποίοι τελικά ηττήθηκαν με αξιοπρεπή διαφορά. Απόντες από το γήπεδο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Spurs που δικαιολογημένα τα ‘’άκουσαν’’ από τον coach τους, παρά την άνετη και τρίτη διαδοχική νίκη στην Master League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sun City Spurs είχαν 16/38 δίποντα, 11/31 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kourkoutes είχαν 15/45 δίποντα, 5/32 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Καραγιαννάκης με 23 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 26 λεπ΄τα συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο παρά λίγος “τριπλός” Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 8/19 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, ενώ είχε 9 κλεψίματα και 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος) : Διονυσόπουλος 2, Κακλέας, Καραγιαννάκης 23 (5), Κυπριανός 4, Κυριαζίδης 4, Κωστής 2, Μαγγωνάκης 8, Πάλλης 6 (2), Σαλονικίδης 11 (3), Τσατσάνης 5 (1).

Kourkoutes BC (Νακόπουλος) : Βεισάκης 5 (1), Δημητρόπουλος 10 (2), Καρούμπαλης 6, Λαδιάς 5, Νακόπουλος 24 (1), Νικητάκης 3 (1), Σκεύης 2.

Τι μας άρεσε: Το μαγικό ξεκίνημα των νικητών, αλλά και η αντίδραση των φιλονούμενων στο φινάλε.