29/01/2023
Basket Case 13 16 19 8 - 56 -
Destroyed Pistons 17 10 16 20 - 63 -

Διψήφιο σερί νικών για τους Destroyed Pistons!

Μεσημέρι Κυριακής στο Basketaki Arena οι Destroyed Pistons επικράτησαν της Basket Case με 56-63 φτάνοντας τις 10 διαδοχικές νίκες και 15 συνολικά στον πρώτο όμιλο της Development 2 League. Ντέρμπι ήταν το ματς στη μεγαλύτερή του διάρκεια, με τους Pistons να πραγματοποιούν εξαιρετική τέταρτη περίοδο και να εξασφαλίζουν το ροζ φύλλο απέναντι στην Basket Case που, παρότι δεν είχε λύσεις από τον πάγκο, έκανε τεράστια προσπάθεια για το ροζ φύλλο.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Pistons να μπαίνουν σε θέση οδηγού, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του μετέπειτα Betsson mvp Σαχινίδη (13π.). Από πλευράς γηπεδούχων οι Κολιάκος (5π.), Χέλμης (4π.), Μπογιατζής (2π.) και Σαρακινός (2π.) σκόραραν με συνέπεια, κρατώντας την ομάδα τους σε κοντινή απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Basket Case ήταν ανώτερη, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 16-10 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μανσούρ (6π.), Μπογιατζή (5π.), Σαρακινό (3π.) και Χέλμη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Pistons διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, μετρώντας μόλις 10 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 29-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Η Basket Case διατήρησε το προβάδισμα στην κατοχή της, χάρη στις επιθετικές λύσεις που προσέφεραν οι Κολιάκος (7π.), Μπογιατζής (5π.), Χέλμης (4π.) και Μανσούρ (3π.). Από πλευράς Pistons ο Μητσογιάννης ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα με 11 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Σαχινίδη (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pistons παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί. Με επιμέρους 8-20 και με μεγάλα σουτ από τους Σπανόπουλο (8π.), Σαχινίδη (7π.), Μητσογιάννη (2π.) και Τζούμα (2π.) οι Pistons κατάφεραν να λυγίσουν την σκληροτράχηλη Basket Case, που παρά την συγκινητική της προσπάθεια με μόλις μια πεντάδα λύγισε στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, η Basket Case είχε 16/32 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 9/11 βολές. Μάζεψε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 25 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Destroyed Pistons είχαν 17/44 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 11/23 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σαχινίδης με 27 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα, 5/15 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ματθαίος Μανσούρ με 13 πόντους και double-double, έχοντας 3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 3 μπλοκ.

Basket Case (Χέλμης) : Κολιάκος Κ. 12 (2), Μανσούρ 13 (1), Μπογιατζής 16 (1), Σαρακινός 5 (1), Χέλμης 10.

Destroyed Pistons (Βερβαινιώτης) : Βερβαινιώτης, Θηβαίος, Καρατσίκος 3, Μητσογιάννης 15, Μουιμπούα 3, Σαχινίδης 27 (5), Σπανόπουλος 13 (1), Τζούμας 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.