11/12/2023
Στιφάδο Bulls 17 19 29 24 - 89 -
West Kings 17 17 14 27 - 75 -

Οι 7 διψήφιοι Stifado Bulls!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall Stifado Bulls και West Kings, δύο παραδοσιακές δυνάμεις της διοργάνωσης, αναμετρήθηκαν για την 13η αγωνιστική της Elite League by Betsson. Αμφότερες παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες σε ένα ματς γοήτρου, όπου η ομάδα του Χατζή ήταν κυριαρχική στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε άνετα με 89-75, έχοντας μάλιστα και τους 7 παίκτες της με διψήφιο αριθμό πόντων. Σαφώς πιο επιδραστικές ήταν οι απουσίες για την ομάδα του Μαρφαντά που πλήρωσε το καταστροφικό της τρίτο δεκάλεπτο και υποχώρησε στο 11-4.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προχωρούν χέρι - χέρι στο σκορ. Ζευκίλης (8π.), Τασούλας (3π.), Πρόκος (3π.) και Καραβασάνης (2π.) τράβηξαν το κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ οι West απάντησαν με τον συνήθη ύποπτο Γεωργούση (6π.), αλλά και τους Βήττα (3π.) κ’ Σιάποντη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι νταμπλούχοι βρήκαν στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Πρόκου (4π.), Καττή (4π.), Χριστόπουλου (4π.), Καραβασάνη (3π.), Πολίτη (2π.) και Τασούλα (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Βασιλιάδες βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Σιάποντη (5π.), Βήττα (5π.), Κάρμα (3π.), Μπονάτσο (3π.), Κοζομπόλη (2π.) και Γεωργούση (2π.), οδεύοντας προς τα αποδυτήρια όντες πίσω με μόλις 2 πόντους.  Σκορ ημιχρόνου, 36-34.

Μετά την ανάπαυλα μια ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ της οδού Θεμισκύρας και αυτή ήταν οι Stifado. Οι Ταύροι εκτόξευσαν την παραγωγικότητά τους, βάζοντας 29 πόντους σε μία περίοδο και απλοποιώντας σημαντικά την υπόθεση νίκη. Ο νεοαποκτηθείς Τασούλας (10π.) ήταν ασταμάτητος, ενώ με συνέπεια σκόραραν και οι Πολίτης (6π.) κ’ Καραβασάνης (4π.). Την ίδια ώρα οι West είχαν αποσυγκεντρωθεί και οι φιλότιμες προσπάθειες των Γεωργούση (7π.), Σιάποντη (5π.) και Βήττα (2π.) δεν ήταν αρκετές για να τους κρατήσουν στο ματς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 65-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι West ήταν υποχρεωμένοι να βελτιώσουν την εικόνα τους και τα κατάφεραν, κυρίως χάρη στον Κάρμα, που μέτρησε 15 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Stifado συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αφού και πάλι τα ποσοστά των Πολίτη (7π.), Καραβασάνη (5π.), Χριστόπουλου (5π.), Καττή (5π.) και Τασούλα (2π.) ήταν εξαιρετικά. Κάπως έτσι, λοιπόν, η ομάδα του Χατζή πήρε εύκολα τη νίκη στο ντέρμπι και ανέβηκε στο 13-2.

Στο τέλος του αγώνα, οι Stifado Bulls είχαν 20/39 δίποντα, 10/27 τρίποντα και 19/26 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι West Kings είχαν 17/29 δίποντα, 10/33 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τασούλας με 17 πόντους και double-double, έχοντας 7/10 δίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Κάρμας με 18 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος.

Stifado Bulls (Πρόκος) : Ζευκίλης 10 (1), Καραβασάνης 12 (2), Καττής 11 (1), Πολίτης 15 (3), Πρόκος 10 (3), Τασούλας 17, Χριστόπουλος J.J. 14.

West Kings (Μαρφαντάς) : Βήττας 10 (1), Γεωργούσης 21 (3), Κάρμας 18 (2), Κοζομπόλης 7, Κυρμίζογλου, Μπονάτσος 6 (1), Σιάποντης 13 (3).

Τι μας άρεσε : Το ασύλληπτο τρίτο δεκάλεπτο των νικητών και το κρεσέντο του Κάρμα στο φινάλε.