04/02/2023
La Bola De Papel 17 16 18 16 - 70 -
Powerpuff Boys 23 13 14 13 - 59 -

Δυσκολεύτηκε, άλλα πάλι κέρδισε η La Bola De Papel!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development League, η La Bola de Papel ναι μεν δεν έπιασε τα γνωστά στάνταρ απόδοσης, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να επικρατήσει των Powerpuff Boys με σκορ 70-59. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Θανάσης Καραθανάσης με 34 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θανάσης Μανώλης είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα έδειξαν ότι οι ‘’ροσονέρι’’ θα είχαν ένα πολύ δύσκολο έργο, καθώς το τέλος τη περιόδου βρήκε τον Σαμοίλη και τη παρέα του σε θέση οδηγού με σκορ 17-23. Ο Μανώλης σε 9:51 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 10 πόντους με μόλις μια χαμένη προσπάθεια εντός παιδιάς. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Καραθανάσης(11π) για ακόμη μια φορά αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο που οι γηπεδούχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι φωνές του Αβούρη κατά κάποιο τρόπο έπιασαν τόπο, καθώς οι παίκτες του ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, κατέβασαν τον αντίπαλο από τους είκοσι τρεις στους δεκατρείς πόντους και με τον Καραθανάση και Κιφοκέρη να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον ένα με σκορ 36-37. Στον αντίποδα, οι Διάκου και Σαμοίλης ανέλαβαν τον μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού παιχνιδιού των Powerpuff, πετυχαίνοντας τους δώδεκα από τους δεκαοχτώ συνολικά πόντους στο διάστημα αυτό.

Η La Bola επέστρεψε στο παρκέ του Αγίου Νικολάου με σκοπό να πάρει εκείνη τα ηνία στον αγώνα και εν τέλει τα κατάφερε, καθώς οδηγήθηκε στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το υπέρ της 52-50. Ο Καραθανάσης συνέχισε να ξεδιπλώνει το πλούσιο επιθετικό ταλέντο που διαθέτει με 7 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καραισκάκης(4π). Στην αντίπερα όχθη οι Σαμοίλης και Διάκου είχαν από 3 πόντους ο καθένας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ‘’ροσονέρι’’ εκμεταλλευόμενοι το μέταλλο και την ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα, αλλά και το γεγονός ότι ο Σαμοίλης βγήκε εκτός μάχης με πέντε φάουλ στα μέσα της περιόδου, κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 70-59.

Η La Bola de Papel είχε 18/39 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 25/31 βολές, 47 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 1 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/38 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 11/18 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη .

La Bola de Papel(Αβούρης): Καραθανάσης 34, Καραϊσκάκης 12, Κιφοκέρης 11, Μαρινάκης 2, Τζαναβάρας 3, Φλώρος 2.

Powerpuff Boys(Σαμοιλης): Διάκου 14, Μανώλης 21, Παππάς 3, Ραουάτ, Σαμοΐλης 11, Σταμπουλτζιδης 6, Στεργίου.

Τι μας άρεσε: Οι φωνές του Αβούρη, οι 34 πόντοι του Καραθανάση, αλλά και η αντίσταση που προέβαλαν οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη πιο σπουδαία ομάδα του ομίλου!