08/03/2023
Tseliguns 3 8 15 18 - 44 -
Never Again 13 8 9 17 - 47 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν την νίκη οι Never Again!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Never Again και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό με τον Σαραντινέλλη και Τσόρλαλη να ξεκινάνε ζεστοί τον αγώνα. Οι Tseliguns δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και σε συνδιασμό με την αστοχία από τα μακρινά σουτ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Κοϊου και τον Τσέο να βρισκουν ρυθμό, όμως οι Never Again απάντησαν γρήγορα και κράτησαν την διαφορά με τα καλάθια του Μυλιόρδου και του Χιώτη διαμορφώνοντας το 11-21.

Οι Tseliguns μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και μείωσαν με τις όμορφες συνεργασίες του Κυριακίδη, του Τοπτσίδη και του Μήτογλου. Οι Never Again πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα και την αστοχία από την περιφέρεια στην επίθεση και έτσι, παρά τις προσπάθειες του Καρυοφύλλη και του Σαραντινέλλη, είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 26-30.

Στην τέταρτη περίοδο οι Never Again έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και ξέφυγαν στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά. Εκεί όμως οι Tseliguns εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά στο καλάθι οδηγώντας το παιχνίδι στην ρουλέτα των βολών. Εκεί οι παίκτες των Ever Again έδειξαν ψυχραιμία και πήραν την νίκη με το τελικό 44-47.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Σαραντινέλλης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Λάζαρος Κοϊου με 5 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Tseliguns: Τσέος 5, Μήτογλου 5(1), Καφφές 1, Λόλας, Σταματάκης 4, Θεοδουλίδης 4, Κοϊου 5(1), Τοπτσίδης 5, Κυριακίδης 15.

Never Again: Τιτιρλάς 1, Μυλιόρδος 16(4), Παπαϊωάννου, Χιώτης 5, Σπαθής, Σαραντινέλλης 13, Τσόρλαλης 8, Καρυοφύλλης 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Tseliguns που δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι και ήρθαν κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή.