20/04/2023
Anatolians Jazz 18 20 19 11 - 68 -
Brokers 25 19 11 22 - 77 -

Δύσκολη νίκη για τους Brokers!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Brokers και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Μαυρομανώλη και του Βλάχου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Anatolians Jazz απάντησαν γρήγορα με τον Μπαντή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση διαμορφώνοντας το 18-25.

Οι Anatolians Jazz ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Βαφειάδη να βρίσκει ρυθμό και να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Brokers βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Ψαρρόπουλου και του Χωρινού και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 38-44.

Η αντεπίθεση των Anatolians Jazz συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αρσένη και τον Οδοντίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Brokers δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στην τρίτη περίοδο και παρά τις προσπάθειες του Μοσχάκη και του Βλάχου, το πλήρωσαν με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 57-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν ένα μεγάλο σερι και να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Αρσένη και του Βαφειαδη, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 68-77.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αναστάσης Βλάχος 16 πόντους, 19 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους Anatolians Jazz ξεχώρισε ο Γιώργος Μπαντής με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Anatolians Jazz: Αρσένης 27(3), Αλεξιάδης 4, Οδοντίδης 13, Βαφειάδης 31, Μπαντής 19, Χατζόπουλος 2.

Brokers: Ζαφείρης 5, Μαυρομανώλης 16(4), Μοσχάκης 6, Χωρινός 6, Βλάχος 16(1), Ψαρρόπουλος 28(5).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι ομάδες στο παρκε.