08/03/2023
Leathal Pistols 19 8 7 13 - 47 -
Πανικός BC 5 14 16 18 - 53 -

Δύσκολη ανατροπή για τον Πανικό BC!

Ξεκίνησαν πολύ δυνατά οι Pistols και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Ο Πανικός δεν μπόρεσε να προστατέψει την ρακέτα του και αυτό δεν του επέτρεψε να βρεί ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 19-5.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανικός ανέβασε στροφές και ξεκίνησε την αντεπίθεση του. Έπαιξαν καλή άμυνα στο ζωγραφιστό και αυτό τους επέτρεψε να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Παρασκευά και τον Πραντέκο μειώνοντας την διαφορά. Οι Pistols παρά τις λύσεις που βρήκαν στο σκοράρισμα με τον Δανατζή και τον Πρωτογερόπουλο πλήρωσαν τις κακές επιστροφές και έτσι είδαν το προβάδισμα τους να μειώνεται σστο 27-19.

Η αντεπόθεση του Πανικού συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον  Παρασκευά να ξεκινάει ζεστός και να έχει αρκετές βοήθειες από τον Δημήτρη Ψοφογιώργο και τον Κοντόπουλο. Οι Pistols βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Αντωνίου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια τους στοίχισε με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 34-35.

Στην τελευταία περίοδο οι Pistols έβγαλαν αντίδραση με τον Καραγκιαούρη να βγαίνει μπροστά, όμως η ομάδα του Πανικού κράτησε το προβάδισμα με το μαγικό επιθετικό κρεσέντο του Παρασκευά και έτσι πήρε την νίκη με το τελικό 47-53.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Παρασκευάς με 29 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Pistols: Τάλλης, Καραγκιαούρης 17, Πρωτογερόπουλος 3(1), Ρωσσίδης, Χατζημιχαήλ 2, Αντωνίου 10, Οικονόμου 4, Δανατζής 11(3).

Πανικός BC: Πραντέκος 12, Κοντόπουλος 1, Θ. Ψοφογιώργος 3, Καρανάτσιος 2, Νικολόπουλος, Δ. Ψοφογιώργος 6, Παρασκευάς 29(4), Δημητριάδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.