19/10/2023
Fioretsina Salonica 18 14 7 21 - 60 -
Φαβορί-τες BC 13 14 18 12 - 57 -

Δύσκολη επικράτηση για τους Fioretsina Salonica!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους Fioretsina Salonica να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδιμα με τις όμορφες συνεργασίες των Τετράδη και Μιλκούδη , όμως οι Φαβορί-τες απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Χατζηαθανασίου  και Γιαννακίδης διαμορφώνοντας το 18-13.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος.  Άκρως ανταγωνιστικές και παθιασμένος για την νίκη και οι δύο ομάδες. Πολλές επαφές και πολλές εναλλαγές στο σκορ. 14-14 το σκορ περιόδου.  Με το ισχνό προβάδισμα των 5 πόντων προηγήθηκαν οι Fioretsina Salonica στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Φαβορί-τες έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τα καλάθια του Χατζηαθανασίου, Γιαννακίδης και Κεσίσογλου. Οι Fioretsina Salonica δυσκολεύτηκαν παρά πολύ να βρουν λύσεις και την δίοδο προς το καλάθι και πλήρωσαν την χαλαρότητα στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με το εύθραυστο 39-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν την νίκη. Οι Φαβορί-τες προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τα μεγάλα καλάθια του Χατζηαθανασίου, Γιαννακίδης και Κεσίσογλου όμως οι Fioretsina Salonica με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος διαμορφώνοντας το τελικό 60-57.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τετράδης Διονύσης ο οποίος πέτυχε Double Double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την ομάδα των Φαβορί-τες BC ξεχώρισε ο Κεσίσογλου Γιάννης με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Ελευθεριάδης 3(1), Μιλκούδης 17, Παπαβασιλείου 6, Παπαδόπουλος 3(1), Τετράδης 22(3), Χαϊτλής, ΧαριτίδηςΦ 3, ΧαριτίδηςΑ 2, Χατζηλιάδης 4

Φαβορί-τες: Γιαννακίδης 13(3), Καρανικόλα 8(1), Κεσίσογλου 14(1), Κουτσοβασίλης, Κύρκου, Κωστόπουλος 2, Πολυνόπουλος, Τικτόπουλος 6, Χατζηαθανασίου 14(4)