61
86ers 15 18 20 8 - 61 -
Salonica Titans 12 13 19 15 - 59 -

Δύσκολη νίκη για τους 86ers!

Οι Salonica Titans ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με τον Καλογήρου και τον Αξά να μπαίνουν ζεστοί στον αγώνα, όμως οι 86ers δεν άργησαν να απαντήσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Παπαδόπουλου και του Σπυρόπουλου κλείνοντας με αυτό τον τρόπο την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-12.

Οι 86ers συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας με τον Καραγιάννη, τον Καλιάτσο και τον Φραγγή να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Salonica Titans βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα μεγάλα καλάθια του Λάππα, του Βανδήρα και του Πούλιου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 33-25.

Στην τρίτη περίοδο οι Salonica Titans προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Βανδήρα, τον Δελανδρέα και τον Αξά να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι 86ers κράτησαν την ψυχραιμία τους και συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Σπυρόπουλο και τον Κουτζιάμπαση να διαμορφώνουν το 53-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salonica Titans βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου ο Καλογήρου και ο Βανδήρας με συνεχόμενους πόντους μείωσαν την διαφορά στο καλάθι δίνοντας νέα πνοή στο παιχνίδι. Κάπου εκεί όμως οι 86ers αντέδρασαν με τον Σπυρόπουλο και τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα τους με το τελικό 61-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Salonica Titans ξεχώρισε ο Γιώργος Αξάς με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

86ers: Καλιάτσος 5(1), Σπυρόπουλος 26(7), Συμεωνίδης, Καραγιάννης 13(3), Κουτζιάμπασης 6, Φραγγής 6, Παπαδόπουλος 5(1).

Salonica Titans: Δελανδρέας 4, Καλογήρου 10, Βανδήρας 17(1), Λάππας 2, Αξάς 14, Τράκας 3(1), Πούλιος 9.

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Salonica Titans.