84
86ers 20 17 24 23 - 84 -
Anatolians Jazz 14 19 20 23 - 76 -

Δύσκολη νίκη για τους 86ers!

Οι 86ers προσπάθησαν από νωρίς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Το κατάφεραν με τα μεγάλα καλάθια του Σπυρόπουλου και του Kaplan οι οποίοι πετύχαιναν με συνέπεια καλάθια στην επίθεση. Οι Anatolians Jazz απάντησαν με τους δύσκολους πόντους του Αρσένη διαμορφώνοντας το 20-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους. Βελτίωσαν την άμυνα τους και στην επίθεση έψαξαν τον Μπαντή κοντά στη ρακέτα, καθώς οι αντίπαλοι του δυσκολεύονταν να τον σταματήσουν. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μουτσέλη και κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα του αγώνα διαμορφώνοντας το 37-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με τον Καραγκούνη και τον Archer να συνεργάζονται άψογα στην επίθεση και να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους. Οι 86ers κατάφεραν να απαντήσουν με τον Σπυρόπουλο να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και να ευστοχεί στις περισσότερες μακρινές προσπάθειες που εκτελούσε. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 61-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Anatolians Jazz προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Αρσένη και του Μπαντή, όμως οι 86ers έβρισκαν λύσεις στα καλάθια των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική για την συνέχεια νίκη με 84-76.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Σπυρόπουλος με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Εμμανουήλ Αρσένης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

86ers: Καλιάτσος 3(1), Kaplan 14, Σπυρόπουλος 37(6), Συμεωνίδης 4, Μουτσέλης 15(1), Κουρουκλίδης 2, Φραγγής 3.

Anatolians Jazz: Αρσένης 22(5), Α. Αλεξιάδης, Χατζηεμμανουήλ, Οδοντίδης 6, Βαφειάδης, Καραγκούνης 10, Μπαντής 18, Σ. Αλεξιάδης 2, Παρισάκης 2, Χατζόπουλος 2, Archer 14(2).

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες των παικτών των δύο ομάδων.