81
Coble 22 15 18 26 - 81 -
Leathal Pistols 19 19 21 18 - 77 -

Δύσκολη νίκη για τους Co-Ble!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι δύο ομάδες προσπαθώντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Νικητές από αυτές τις μονομαχίες βγήκαν οι Co-Ble με τον Παπία και τον Ντίσλη να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Pistols έμειναν κοντά στο σκορ με τις προσπάθειες του Οικονόμου και του Αγτζίδη να διαμορφώνουν το 22-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pistols βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση, όπου ο Καραγκιαούρης ήταν ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Co-Ble απάντησαν γρήγορα με τον Τσακμάκα και τον Τσιότρα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 37-38.

Οι ανεβασμένοι Pistols συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά με τον Δανατζή και τον Ρωσσίδη να ξεκινάνε ζεστοί στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Co-Ble βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Παπία και του Τσακμάκα, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεια και έτσι είδαν το σκορ να φτάνει το 55-59.

Στην τεταρτη περίοδο οι Co-Ble μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και να γυρίσουν το παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους και στην επίθεση ο Ντίσλης με τον Παπία αποτελούσαν μόνιμη απειλή για το αντίπαλο καλάθι. Οι Pistols βρήκαν απαντήσεις με τον Οικονόμου και τον Δανατζή, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 81-77.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Παπίας με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Χαρίλαπς Αγτζίδης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Co-Ble: Τζιούφας 2, Κοντογιώργος, Παπίας 33(3) Ντίσλης 19, Τσιότρας 5, Γουναρόπουλος 2, Τσακμάκας 20(6).

Pistols: Καραγκιαούρης 11, Πρωτογερόπουλος 2, Αγτζίδης 16(4), Ρωσσίδης 10(1), Αντωνίου 2, Οικονόμου 18(3), Δανατζής 18(4).

Τι μας άρεσε: Οι μονομαχίες των παικτών των δύο ομάδων κράτησαν το ενδιαφερον των θεατών σε όλο το 40λεπτο.