31/01/2023
The Toy Men 16 10 22 15 - 63 -
Puebla BC 17 20 15 13 - 65 -

Δύσκολη νίκη για τους Puebla!

Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι οι Puebla και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τα καλάθια του Χασεκίδη και του Καριοφύλλη. Η απάντηση των The Toy Men ήταν άμεση με τα τρίποντα του Θεοδώρου να μειώνουν την διαφορά και με αυτό τον τρόπο διαμορφώθηκε το 16-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με όμορφες συνεργασίες του Καριοφύλλη και του Αλεξανδρίδη ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι The Toy Men αντέδρασαν με τον Βαλκουμά και τον Πάνο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως η αστοχία από την περιφέρεια δεν έκανε εύκολο το έργο τους με αποτέλεμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 26-37.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο δελυτερο ημίχρονο. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τις τρίποντες βόμβες του Πετιμεζάκη και του Κουφονικόλα πλησίασαν στο σκορ. Οι Puebla βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καριοφύλλη, όμως η κακή αμυντική λειτουργία οδήγησε στο 48-52.

Στην τέταρτη περίοδο οι The Toy Men συνέχισαν την αντεπίθεση τους με πλουραλισμό στην επίθεση και έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Οι Puebla δυσκολεύτηκαν αλλά είχαν σε μεγάλη μέρα τον Καριοφύλλη ο οποίος ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι διαμορφώνοντας το τελικό 63-65.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Νεκτάριος Καριοδύλλης με 39 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Πετιμεζάκης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

The Toy Men: Βαλκουμάς 10, Κωνσταντινίδης 6, Στράκαλης 2, Πάνος 7(1), Πετιμεζάκης 10(3), Στρατίκης 3(1), Κουφονικόαλς 6(2), Θεοδώρου 19(3).

Puebla: Πάχτας, Αλεξανδρίδης 5(1), Χασεκίδης 16(2), Γεωρακόπουλος , Καριοφύλλης 39, Λαπαρίδης 1, Ζαννίδης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.