22/03/2023
Leathal Pistols 18 16 23 28 - 85 -
Stefanina Timberwolves 22 19 23 23 - 87 -

Δύσκολη νίκη για τους Stefanina Timberwolves!

Οι Stefanina Timberwolves ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καλλιώρα και τον Τσορλίδη να είναι ζεστοί από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Οι Pistols απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα διαμορφώνοντας το 18-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι Stefanina Timberwolves συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Τσακαλαίδη. Οι Pistols βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Αγτζίδη και τον Δανατζή να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-41.

Οι Pistols ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στην τρίτη περίοδο με τον Αντωνίου, τον Πρωτογερόπουλο και τον Αγτζίδη να αποτελούν μόνιμες απειλές για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Stefanina Timberwolves απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Κλώνο και τον Καλλιώρα να είναι ασταμάτητοι κρατώντας την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 57-64.

Η αντεπίθεση των Pistols συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Καραγκιαούρη, τον Αντωνίου και τον Ρωσσίδη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους, μειώνοντας την διαφορά στο καλάθι. Οι Stefanina Timberwolves παρά την αδυναμία τους στην άμυνα, βρήκαν λύσεις με τον Καλλιώρα και τον Χουρδάκη να είναι σε εξαιρετική μέρα δίνοντας την νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 85-87.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 36 πόντους και 5 ασσίστ.

Για τους Pistols ξεχώρισε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Pistols: Καραγκιαούρης 23, Πρωτογερόπουλος 5, Αγτζίδης 21(5), Ρωσσίδης 9, Χατζημιχαήλ 2, Αντωνίου 10, Ευαγγελίδης 4, Δανατζής 11(1).

Stefanina Timberwolves: Τσορλίδης 17(2), Αλεπάκης, Καλλιώρας 36(5), Χουρδάκης 15(3), Τσακαλαίδης 10(2), Αλβανός, Κυπραίος, Κλώνος 9, Γκαγκάρης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.