13/03/2023
SKG Sonics 6 13 16 12 6 53 -
Πανικός BC 14 7 15 11 12 59 -

Δύσκολη νίκη στην παράταση για τον Πανικό!

Ξεκίνησε δυνατά ο Πανικός την πρώτη περίοδο και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από νωρίς στο παιχνίδι με τα καλάθια του Δημήτρη Ψοφογιώργου και του Παρασκευά. Οι SKG Sonics δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι αλλά κατάφεραν να μείνουν κοντά με τις προσπάθειες του Σιβένα και του Κολέρδα να διαμορφώνουν το 6-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι SKG Sonics ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν την διαφορά με τον Κωνσταντινίδη και τον Χαρταμπίλα να ανεβάζουν στροφές. Ο Πανικός δεν μπόρεσε να βρεί με συνέπεια λύσεις στην επίθεση και έτσι παρά τα καλάθια του Πραντέκου και του Ιωσήφ η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 19-21.

Η αντεπίθεση των SKG Sonics συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σταμίρη και τον Μπραούζη να δίνουν ενέργεια στην ομάδα τους. Η ομάδα του Πανικού κράτησε την ψυχραιμία της και με τον Παρασκευά να είναι σε μεγάλη μέρα συμβάλλοντας σε άμυνα και επίθεση κράτησε το προβάδισμα κλείνοντας την περίοδο προηγούμενη με 35-36.

Ο Πανικός προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ με τον Παρασκευά να είναι ασταμάτητος και στις δύο μεριές του παρκέ, όμως η αστοχία από την περιφέρεια στοίχησε στην ομάδα του. Οι SKG Sonics εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με μεγάλα καλάθια από τον Σταμίρη και τον Σιβένα διαμορφώνοντας το 47-47, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση ο Πανικός έδειξε την κλάση του και με όμορφες συνεργασίες του Παρασκευά και του Δημητριάδη απέφυγε την γκέλα και πήρε την νίκη με το τελικό 53-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νικόλας Παρασκευάς με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 κλεψίματα.

Για τους SKG Sonics ξεχώρισε ο Φώτης Σταμίρης με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Μπεντής 2, Κωνσταντινίδης 6(1), Καποδίστριας, Συρόπουλος 2, Κολέρδας 8, Μπραούζης 4, Σταμίρης 14(2), Μποντζώρλος, Σιβένας 10(2), Χαρταμπίλας 7(2).

Πανικός BC: Πραντέκος 5, Κοντόπουλος, Α. Ψοφογιώργος 2, Καρανάτσιος, Νικολόπουλος 2, Δ. Ψοφογιώργος 12, Παρασκευάς 24(2), Δημητριάδης 9, Ιωσήφ 5.

Τι μας άρεσε: Η μαγεική εμφάνιση του Νικόλα Παρασκευά.