20/03/2023
The Toy Men 11 16 16 11 - 54 -
Phoenix Stars 19 12 15 13 - 59 -

Δύσκολη νίκη για τους Phoenix Stars!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Phoenix Stars και καταφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά με τις όμορφες συνεργασίες του Τσιλιπάκου και του Μόκκα. Οι The Toy Men δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Βαλκούμα και του Πάνου διαμορφώνοντας το 11-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι The Toy Men μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με τις προσπάθειες του Τουκαλά και του Στρατίκη κατάφεραν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους. Οι Phoenix Stars βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Ελευθερίου και τον Τερμεντζή να βγαίνουν μπροστα για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια και έτσι είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 27-31.

Η αντεπίθεση των The Toy Men συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Θεοδώρου και τον Κωνσταντινίδη να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Phoenix Stars κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και με τον Μυτιληναίο να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 43-46.

Οι The Toy Men προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο με τον Πάνο και τον Θεοδώρου να έχουν βρεί ρυθμό, όμως οι Phoenix Stars ήταν πιο ψύχραιμοι σε επίθεση και άμυνα και με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 54-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Σταύρος Μυτιληναίος με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους The Toy Men ξεχώρισε ο Στέφανος Πάνος με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

The Toy Men: Βαλκούμας 10(1), Κωνσταντινίδης 4, Τσουκαλάς 7, Στράκαλης, Πάνος 12(1), Πετιμεζάκης, Στρατίκης 8(2), Θεοδώρου 13(3).

Phoenix Stars: Χασιώτης 1, Εφραιμίδης, Τσιλιπάκος 12, Τσώτσος 2, Μόκκας 10(1), Τερμεντζής 8, Μυτιληναίος 9, Στρούζας 2, Ελευθερίου 15(3).

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των The Toy Men.