11/11/2023
Iron Maidan 18 16 21 14 - 69 -
Flying Circus 11 16 12 15 - 54 -

Δίχως να ιδρώσουν οι Iron Maidan!

Ένα εύκολο απόγευμα είχαν οι Iron maidan οι οποίοι το βράδυ του Σαββάτου 10 Νοεμβρίου επικράτησαν 69-54 των Flying Circus. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στα χέρια τους από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Έτσι έφτασαν στην 5η νίκη τους, με το ρεκόρ τους να πηγαίνει στο 6-4, ενώ από την άλλη οι Flying Circus έπεσαν στο 4-5.

Οι Iron maidan έκαναν ένα τρομερό ξεκίνημα και γρήγορα γρήγορα βρέθηκαν στο +10 (14-4). Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο είχε έναν γρήγορο ρυθμό, όμως οι γηπεδούχοι ήταν λίγο πιο σωστοί στις εκτελέσεις τους. Παληγιάννης, Λιμνίδης και Αγαμέμνων Μαλτέζος ήταν οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 1811.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά και πλησίασαν στο 20-17. Οι Iron Maidan όμως βρήκαν τρόπο να κρατήσουν μία καλή απόσταση και ξέφυγαν πάλι στο 27-19 με το καλάθι του Θοδωρή Μαλτέζου. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου 7 πόντοι χώριζαν τις δύο ομάδες με το 34-27 αναγράφεται στο φωτεινό πίνακα.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου είδαμε τη διαφορά να πηγαίνει στο +16 (47-31) για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο ματς. Δημήτρης και Αριστομένης Μακρής φάνηκαν ιδιαίτερα στο δεκάλεπτο αυτό, δίνοντας πολλές λύσεις στην επίθεση της ομάδας τους. Οι Iron maidan είχαν πλέον τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-39.

Η διαφορά των 16 πόντων διατηρήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν ο Λιμνίδης έγραψε το 61-45. Οι γηπεδούχοι είχαν φέρει το ματς εκεί που ήθελαν και πλέον απλά έκαναν διαχείριση του υπέρ τους προβαδίσματος. Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά μέχρι τα τελευταία λεπτά και τελικά οι Iron Maidan πανηγύρισαν τη νίκη τους με 69-54.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Παληγιάννης με 15 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 11 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Flying Circus ξεχώρισε ο Περικλής Σιολής με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Iron Maidan είχαν 22/47 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 4/8 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Flying Circus μέτρησαν 21/58 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 6/13 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 15 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ

Iron Maidan (Μακρής): Κατσάνος 2, Λημνίδης 11(8ρ.), Μακρής Α. 9(9ρ.), Μακρής Δ. 9(7ρ.), Μαλτέζος Α. 8(1ρ.), Μαλτέζος Θ. 15(4ρ.), Παληγιάννης 15(11ρ.)

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 9(5ρ.), Ασημακόπουλος, Γκέκας, Δροσόπουλος 7(3ρ.), Κάκιας 8(6ρ.), Μαρίνης 5(3ρ.), Πιπιλής 6(4ρ.), Σιολής 14(6ρ.), Σωτηρόπουλος 5(14ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ευκολία με την οποία διαχειρίστηκαν το ματς οι Iron Maidan.