06/05/2023
Ano Liosia BC 13 10 17 14 6 60 -
Chicago Hulks 12 12 13 17 5 59 -

Ντούμπλαραν τις νίκες στην παράταση τα Ano Liosia!

Εξαιρετικό και παράλληλα συγκλονιστικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε το απόγευμα του Σαββάτου στο Σπάρτακο, με Άνω Λιόσια και Chicago Hulks να κονταροχτυπιούνται και τους Kίτρινους να καταφέρνουν να παίρνουν μια μεγάλη νίκη στην παράταση με 60 – 59.

Το πρώτο δεκάλεπτο, κυλούσε με τις ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο και τα Άνω Λιόσια να κρατούν προβάδισμα βραχέας κεφαλής με έναν πόντο. Οι Hulks πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα με τον Σουκοβέλο να ηγείται στην επίθεση με δύο τρίποντα, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά τα μέσα και με πρώτο βιολί τον Καραμπούλα με 7 πόντους, κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και πήραν την πρωτοπορία με 13 – 12.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με καλάθια από Παχούλη, Ζαντιώτη, Ρουχωτά, έχτισαν διαφορά 7 πόντων. Σε εκείνο το σημείο οι Ροσονέρι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με μπροστάρη τον Παρσόπουλο με 4 πόντους και καλάθια από Ν.Τιγγινάγκα, Σουκοβέλο και Σαβίτσκι, πήραν το προβάδισμα στο σκορ, για να μειώσει με δύο συνεχόμενες ενέργειες ο Βαρβαρίδης , για το 23 – 24 του πρώτου ημιχρόνου.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο , οι Hulks με ηγέτη στην επίθεση τον Σουκοβέλο με 7 συνεχόμενους πόντους κατάφεραν να πάρουν διαφορά 6 πόντων, όμως στη συνέχεια τα Άνω Λιόσια με τον Παχούλη να είναι ο ιθύνων νους εκμεταλλευόμενα την αστοχία των φιλοξενούμενων και τον επιθετικό οίστρο τον Καραμπούλα και Βαρβαρίδη που πέτυχαν από 7 πόντους αμφότεροι, έτρεξαν σερί και προσπέρασαν 36-31. Με δύο λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου, ο Τιγγινάγκας ανέλαβε να ξεκολλήσει τους Hulks με δύο συνεχόμενα τρίποντα από την αριστερή γωνιά , γράφοντας το 40-37.

Πόντο - πόντο πήγαινε το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο. Βαρβαρίδης με 6 και Καραμπούλας με 5 πόντους αντίστοιχα έδειχναν να δίνουν προβάδισμα νίκης στους Κίτρινους, όμως οι Hulks με τρίποντες βόμβες του Σουκοβέλου και τον Παπαγιάννη να μιλάει στα δύσκολα με 7 πόντους , έστειλαν το ματς στην παράταση(54-54).

Στο extra πεντάλεπτο, ο Καραμπούλας με 4 πόντους και ο Βαρβαρίδης με μεγάλο τρίποντο, έβαλαν γερά τις βάσεις για τους γηπεδούχους και παρά την αντίσταση που προέβαλε ο Σιαχάμης με 5 προσωπικούς πόντους, πήραν το ροζ φύλλο με 60 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Βαρβαρίδης με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σουκοβέλος με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα Άνω Λιόσια είχαν 18/53 τρίποντα, 4/24 τρίποντα, 12/19 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Hulks είχαν 13/34 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 6/8 βολές , κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 25(7ρ.), Δεληγιώργης, Ζαντιώτης 2, Καραμπούλας 20(8ρ.), Κολέγκας 2(7ρ.), Μπιρπανάγος, Παχούλης 7, Ρουχωτάς 2, Τσαπανίδης 2(9ρ.) Τσατοβ.

Chicago Hulks (Α.Τιγγινάγκας): Βρανάς, Καλδέλης (10 ρ.), Παπαγιάννης 7, Παρσόπουλος 6(7ρ.), Σαβίτσκι 6, Σιαχάμης 7, Σουκοβέλος 23, Α.Τιγγινάγκας 2, Ν. Τιγγινάγκας 8.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό ματς, από δύο πολύ καλές και αθλητικές ομάδες.