08/03/2024
Basket Case 10 23 22 9 - 64 -
Remal Madri 14 19 19 21 - 73 -

Έκαναν την δουλειά οι πρωτοπόροι!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό του Σπάρτακου η Basket Case υποδέχθηκε την Remal Madri, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στην τελευταία περίοδο και παίρνουν την νίκη με 64-73.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν 4 γρήγορους πόντους από τον Μπογιατζή. Άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων με τον Λουκόπουλο να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σημειώνει 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να βρίσκεται στο 10-14

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο και ελεύθερο μπάσκετ. Ιδιαίτερα εύστοχοι από μακριά οι γηπεδούχοι βρήκαν σπουδαία καλαθια έξω από την γραμμή των 6.75 από τους Μερτινιάν και Μπογιατζή. Από την άλλη η Remal Madri βρήκε σκορ από το Αγαδάκο ο οποίος κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, με το παιχνίδι να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος του, 33-33.

Τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν από εκεί που σταμάτησαν και να προσφέρουν ωραίο επιθετικό θέαμα. Εξαιρετικός εμφανίστηκε στην επανάληψη η Λουκόπουλος με 12 πόντου. Για τους γηπεδούχους ο Κολιάκος πήρε φωτιά επιθετικά και με 10 προσωπικούς πόντους έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με 55-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η ομάδα του Κουσιορή έβγαλε ενέργεια και με τον Λουκόπουλο να ολοκληρώνει μια εκπληκτική εμφάνιση πήρε σημαντική διαφορά λίγο πριν το τέλος. Η Basket Case έκανε αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι όμως το τρίποντο του Κουλιαμπή ήταν μαχαιριά στην καρδιά τους γηπεδούχους, με την Remal Madri να καταφέρνει να παίρνει το ροζ φύλο με 64-73.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λουκόπουλος με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κολιάκος με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Basket Case (Κολιάκος): Κολιάκος 22, Μερτινιάν 12, Μπογιατζής 11, Σαρακινός 7, Χέλμης 10, Ψαρράκης 2

Remal Madri (Κουσιορής): Αγαδάκος 14, Δαβιδέλης 3, Κουλιαμπής 7, Κουσιορής 8, Λουκόπουλος 31, Ρηγόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το ωραίο κλίμα στο παιχνίδι!