28/09/2024
Proboraptors 8 8 10 14 - 40 -
Gran Μανάρια 18 9 11 12 - 50 -

"Ντουμπλαραν" τις νίκες τα Manaria!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό με τον Καραμάνο. Οι Proboraptors απάντησαν με τον Σαχά, ο οποίος βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι και έκανε το 8-18 το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ρίχνουν ρυθμό και να παίζουν μπάσκετ με μεγάλες επιθέσεις. Αλεξανδρίδης και Παπαευσταθίου έδωσαν λύσεις έξω από την γραμμή των 6.75 για τα Manaria, για να ακολουθήσουν οι 5 πόντοι του Τουρή, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκεται στο 16-29.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς. Εξαιρετικοί οι Σαχάς και Αβούρης κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι και έδωσαν σημαντικές λύσεις στην ;ομάδα τους, μειώνοντας στα μέσα τις περιόδου. Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση με το τρίποντο του Παπαχριστοδούλου και τι προσωπικές ενέργειες του Καραμάνου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Proboraptors έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Τραϊφόρο να αναλαμβάνει δράση και να σημειώνει 7 κρίσιμους πόντους. Τα Manaria δεν έδειξαν να αγχώνονται και κατάφεραν να φύγουν με σπουδαία νίκη από την Ζωφριά επικρατώντας με 40-50

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Καραμάνος με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τραϊφόρος με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Proboraptors (Βαλέντζης): Κουνενιδάκης 2, Τζιάγκας, Μπαλιώτης, Αβούρης 5, Τουρής 7, Βασιλείου, Τραϊφόρος 10, Βαλέντζης, Πλέσσας, Κατσιμίχας 3, Σαχάς 13

Gran Manaria (Κομπόλης): Καραμάνος 15, Τσίγκος 1, Λιάκος 2, Παπαευσταθίου 5, Νερούτσος 7, Σκληρός 7, Παπαχριστοδούλου 10, Αλεξανδρίδης 3

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες φάσεις των δύο ομάδων!