21/04/2023
Το Τρίτο Φύλο 10 8 6 20 - 44 -
Komodo Dragons 11 19 11 15 - 56 -

DPG Warriors, η επιστροφή!

Στην Evolution League επιστρέφουν από τον Σεπτέμβρη οι DPG Warriors, καθώς για την 26η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα το Τρίτο Φύλο με 44-56 και τερμάτισαν στην τέταρτη θέση, και ως εκ τούτου στο Top16 θα βρουν στον δρόμο τους την La Bola De Papel!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους DPG Warriors να προηγούνται με 10-11, χάρη σε 4 πόντους του Ντάου και έμμεσο τρίποντο του Ρέππα. Ο Δεληγιάννης με τρίποντο και ο Παππάς με 3 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με δύο τρίποντα του Δαμόπουλου, 5 πόντους του Λαζαρίκου, 4 του Ρέππα και άλλους τόσους του Κλεφτόγιαννη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 18-30. Το Τρίτο Φύλο κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Δεληγιάννη και το τρίποντο του Παππά.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ομάδα του Βεργόπουλου και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Βαζαίου και τρίποντο του Δαμόπουλου, ξέφυγε στους 19, 22-41. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 24-41, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κωστής, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Καστρίνιος και Γεωργάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 24-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Basketaki Arena και έτσι οι DPG Warriors έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Λαζαρίκου, Βαζαίου και Ρέππα. Για το Τρίτο Φύλο στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δεληγιάννης, Καστρίνιος, Παππάς και Γεωργάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 11/43 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 17/47 δίποντα και 6/29 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος του Τρίτου Φύλου ο Καστρίσιος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των DPG Warriors ο Βαζαίος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Το Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Γεωργάκης 4, Κωστής 4, Καστρίνιος 10, Δεληγιάννης 17 (5), Τσανικίδης, Παππάς 9 (2)

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βαζαίος 13, Κλεφτόγιαννης 4, Δαμόπουλος 9 (3), Βεργόπουλος 2, Λαζαρίκος 13 (2), Μαράκης 2, Ντάος 4, Ρέππας 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!