06/12/2022
Draft Fathers 13 24 17 21 - 75 -
Kolosos Dunk n' Donuts 10 10 12 18 - 50 -

Draft Fathers έτοιμοι για ντέρμπι!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena οι πρωτοπόροι Draft Fathers υποδέχθηκαν τον αποδεκατισμένο Koloso Dunk n’ Donuts για την 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του απόντα Μάνου Σκληράκη ήταν  για μια ακόμα φορά καταιγιστική επικρατώντας με 75-50, φτάνοντας τις 8 συνολικά και τις 6 διαδοχικές. Οι Draft Fathers παραμένουν στην κορυφή του ομίλου και ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον Blastiako το βράδυ της Πέμπτης. Εμφάνιση «πισωγύρισμα» για την ομάδα του Γιώργου Ζαμπούρα, μετά την σπουδαία νίκη επί των Gallika & Piano. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Draft που βασίστηκαν στην τριπλέτα των Ιωακείμ (7π.) – Μαστορόπουλου (2π.) – Βλαχοθανάση (4π.). Ο Kolosos δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τους Χαροκόπο (5π.), Καραμπεσύνη (3π.) και Ρούσση (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Draft Fathers ήταν εκπληκτικοί, πραγματοποιώντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς. Αξιοσημείωτη ήταν μάλιστα η επιθετική πολυφωνία των μετέπειτα νικητών που βρήκαν λύσεις χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες, με τον Καρύδα (9π.) να ξεχωρίζει. Στην αντίπερα όχθη, ο Kolosos δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και έμεινε πίσω, παρά την προσπάθεια των Χαροκόπου (6π.) και Καραμπεσύνη (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 37-20.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ζαμπούρα εμφανίστηκε βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά. Ο αρχηγός Ζαμπούρας (9π.) βρήκε ρυθμό επιθετικά, ο Καραμπεσύνης (3π.) παρέμεινε σταθερή απειλή, όμως οι Draft ήταν και πάλι καλύτεροι. Με τους Μαστορόπουλο (6π.) και Ιωακέιμ (5π.) να ξεχωρίζουν οι γηπεδούχοι ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς πάνω από το +20 και απλοποίησαν την υπόθεση νίκη. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-32.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά και το επιμέρους σκορ να γράφει 21-18. Για τους Draft οι Πεπονής (7π.), Βλαχοθανάσης (6π.), Ιωακείμ (5π.) και Γιαννακός (3π.) έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα, ενώ ο Κολοσός έφτασε τους 50 πόντους χάρη στους Χαροκόπο (7π.), Καραμπεσύνη (5π.), Χουλιαρά (4π.) και Ρούσση (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Draft Fathers είχαν 23/44 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχαν 16/45 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψε 25 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 6/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χαροκόπος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 7/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 3 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Draft Fathers (Μαστορόπουλος) : Βλαχοθανάσης 12, Γιαννακός 5 (1), Ιωακείμ 20 (4), Κανέλλος 3, Καρύδας 11 (1), Κουνενιδάκης 4, Λαυκίδης, Μαστορόπουλος 11, Πεπονής 9 (1).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Ζαμπούρας) : Ζαμπούρας 9 (1), Καραμπεσύνης 11 (3), Ρούσσης 8, Χαροκόπος 18 (1), Χουλιαράς 4.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία των νικητών.