24/05/2023
Black Dragons 15 15 23 32 - 85 -
Limoges 14 17 18 18 - 67 -

Dragon fire "έκαψε" τη Limoges!

Σε ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, παρά πολλές όμορφες προσωπικές ενέργειες και παίκτες που μπορούν να πάρουν ένα παιχνίδι από... μόνοι τους, οι Black Dragons κέρδισαν τη Limoges με σκορ 85-67 στο ΣΕΦ.

Με τον Παγώνη να ξεχωρίζει στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι Dragons με τη Limoges ήταν στα ίσα, σε έναν αγώνα που είχε... δυναμική από την αρχή, με τις δύο παρέες να φαίνεται πως δίνουν τα πάντα για την κατάκτηση της νίκης. Ο Τριαντογιάννης πήρε επιθέσεις κοντά στο καλάθι, απείλησε και ήταν θετικός, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-14 για Dragons.

Η είσοδος του Γιώργου του Σταματόπουλου έφερε... ασφάλεια σε δημιουργία, φαντασία και σκορ, με τη Limoges να "ξυπνάει", να παίρνει ένα προβάδισμα σχεδόν διψήφιο και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο υπέρ της 30-31, με τους Dragons να δυσκολεύονται στη δημιουργία αλλά να βελτιώνονται προς το τέλος του ημιχρόνου και να μειώνουν με Ανδρεάδη.

Η διακοπή φάνηκε πως έκανε... καλό στους Black Dragons, οι οποίοι με Σιάποντη, Ανδρεάδη και τον "φαντεζί" Ζώτο να παίζουν όμορφο μπάσκετ, ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (48-37) και έδειχναν να εκμεταλλεύονται αυτό το κενό διάστημα της Limoges, μέχρι ο Αντωνόπουλος με 3 σερί τρίποντα μειώσει και κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 53-49 πίσω.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν εξελίχθηκε σε όσο... ντέρμπι περιμέναμε, αλλά οι Dragons με καλό... finish και 32 πόντους ενεργητικό, βρήκαν τον καλύτερό του εαυτό και έκλεισαν την αναμέτρηση με το 85-67, με τη Limoges να "ανασκουμπώνεται" ενόψει της συνεχείας.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεράσιμος Παγώνης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κόψιμο και 3 λάθη. Από Limoges ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τριαντογιάννης με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 18/41 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 4/6 βολές, 52 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/48 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 8/22 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη.

Black Dragons (Ζώτος): Αθανασιάδης, Ανδρεάδης 14, Ζαχαρόπουλος, Ζώτος 18, Κεστεκίδης, Κουνάδης 2, Κούρταλης 2, Μπακούρος 8, Νικολαΐδης 6, Παγώνης 23, Σιάποντης 12.

Limoges (Ευριπιώτης): Αντωνόπουλος Β. Α. 20, Αντωνόπουλος Β. Γ. 7, Δαβιλάς 12, Παυλίδης, Ρουμελιώτης, Σταμάτης 2, Σταματόπουλος 6, Τριαντογιάννης 20 (21 ριμπ.).

Τί μας άρεσε: Το "αλέγκρο" στυλ του Ζώτου!