05/07/2024
Χαβαlakers 19 6 13 22 - 60 -
Most Wanted 17 20 13 15 - 65 -

Δραματική πρόκριση για τους Most Wanted!

Με το «εισιτήριο» για την φάση των «16» έφυγαν από το ΓΣΠ οι Most Wanted που άντεξαν στην αντεπίθεση των Χαβαlakers στο φινάλε, επικρατώντας με 60-65 και καλύπτοντας έτσι τη διαφορά των δύο πόντων του πρώτου παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι κρατώντας μία διψήφια διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Ρούπας πήγε να γίνει ο ήρωας τον Χαβαlakers. Ωστόσο η προσπάθειά του δεν ήταν αρκετή και έτσι οι Most Wanted ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τελικά τη πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 7-3, μέχρι ο Καραμασιώτης να ανεβάσει απόδοση και να βοηθήσει τους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν (7-9). Ο Πάσχος ήταν δραστήριος επιθετικά και οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά με 13-9, αλλά οι Most Wanted βρήκαν τρόπο να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι Χαβαlakers εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά κλεψίματα και βρήκαν ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με του υπέρ τους 19-17.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν «φτωχό», με τους γηπεδούχους να έχουν σκοράρει μόλις ένα πόντο σε πέντε λεπτά δράσης! Από την άλλη πλευρά, Καραμασιώτης και Θεοδώρου έπιασαν δουλειά και το σκορ έφτασε στο 23-28. Ο Αναγνώστης βοήθησε επίσης, ενώ η διαφορά έφτασε στο +10 για πρώτη φορά όταν ο Θεοδώρου με τρίποντο έγραψε το 25-35. Η δεύτερη περίοδος πέρασε με τους Most Wanted να έχουν στα χέρια τους ένα προβάδισμα 12 πόντων και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 25-37.

Ο Γουναρίδης έδωσε λύση από μακριά και το σκορ ανέβηκε κι άλλο (27-42), με τον Βλωτιδέλλη να παλεύει για τους Χαβαlakers ώστε να μην επιτρέψουν να ξεφύγει η απόσταση. Ο Γκαραβέλλας μετά από ώρα έριξε τη διαφορά στους 8 (38-46), αλλά οι εύστοχες προσπάθειες των Θεοδώρου-Καραμασιώτη διαμόρφωσαν το 38-50 της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τη προσπάθειά τους ώστε να ξαναμπούν στο ματς και το κατάφεραν τελικά στα τελευταία λεπτά. Ο Ρούπας το πήρε πάνω του και έφερε το σκορ στο 57-62. Ο Ισχακής είχε την ευκαιρία με τρίποντο να ισοφαρίσει τη συνολική διαφορά, ωστόσο αστόχησε και ο Καραμασιώτης με ψυχραιμία έβαλε τις δύο βολές του για το 57-64. Ο Ρούπας, όμως, δεν τα παράτησε και με νέο τρίποντο κράτησε ζωντανούς τους Χαβαlakers (60-64). Ο Καραμασιώτης πήγε ξανά στη γραμμή των βολών, αλλά αυτή τη φορά έβαλε μόνο τη μία (60-65) και στα 2 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75 που θα έστελνε το ματς στη παράταση. Ο Ρούπας πήρε το σουτ λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, το οποίο κατέληξε airball και τελικά οι Most Wanted πανηγύρισαν μία δραματική πρόκριση με 60-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τους Χαβαlakers ξεχώρισε ο Στράτος Ρούπας με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Χαβαlakers (Ισχακής): Βλωτιδέλλης 14(5ρ.), Γκαραβέλλας 10(10ρ.), Ζερβόπουλος 2(17ρ.), Ισχακής 1(4ρ.), Ιωακειμίδης Α. 3(1ρ.), Ιωακειμίδης Γ., Πάσχος 8(11ρ.), Ρούπας 22(3ρ.)

Most Wanted (Καραμασιώτης): Αναγνώστης 10(5ρ.), Γουναρίδης 4(1ρ.), Θεοδώρου 26(5ρ.), Καραγκούνης, Καραμασιώτης 23(5ρ.), Κουσάκης 2(16ρ.), Μήτσης, Ντάνασης

Τι μας άρεσε: Το αγωνιώδες φινάλε του ματς!