05/12/2022
Lasson BC 6 16 10 13 - 45 -
Powerpuff Boys 10 8 11 14 - 43 -

Δραματική νίκη – ανάσα για την Lasson!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena η Lasson υποδέχθηκε τους Powerpuff Boys για την 10η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League. Σε ένα ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα η Αρκούδα έκαμψε την αντίσταση των Powerpuff Boys, επικρατώντας με 45-43. Νίκη ανάσα για την ομάδα του Φώτη Καραμπά που δεχόταν έντονες πιέσεις από τους οπαδούς της ομάδας. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν στήριγμα στους Γεωργίου (4π.), Σταμπουλτζίδη (2π.) και Σαμοϊλη (2π.). Μόλις 6 πόντους σκόραρε η Lasson με τους Καραμπά, Μανίκα (2π.) και Κοντονάτσιο να έχουν από 2 έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η Lasson ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και σκόραρε με συνέπεια, χάρη στους Ντίσιο (6π.), Καραμπά (3π.), Νικηταϊδη (3π.), Κοντονάτσιο (2π.) και Τσουπαρόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Φιλίππου και Παπαϊωάννου σκόραραν από 4 πόντους έκαστος και κράτησαν τους Powerpuff σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ ημιχρόνου, 22-18.

Μοιρασμένο ήταν το ματς μετά την ανάπαυλα, γεγονός που επιβεβαιώνει και το επιμέρους σκορ 10-11. Ντίσιος (3π.), Τσουπαρόπουλος (3π.), Κρητικός (2π.) και Καραμπάς (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση της Αρκούδας, ενώ οι «Πράσινοι» απάντησαν με Παπαϊωάννου (4π.), Ράουτ (2π.), Σταμπουλτζίδη (2π.) και Σαμοϊλη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-29.

Μεγάλο ντέρμπι στο φινάλε με άφθονο σασπένς και μεγάλα καλάθια εκατέρωθεν. Το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου η Lasson αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη. Οι Powerpuff είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως οι χαμένες βολές του Σαμοϊλη και το 21ο ριμπάουντ του Ντίσιου έγειραν οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά της Αρκούδας.

Στο τέλος του αγώνα, η Lasson είχε 15/43 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 7 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Powerpuff Boys είχαν 17/49 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 6/18 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Ντίσιος με 9 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Παπαϊωάννου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/11 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Lasson BC (Καραμπάς) : Καραμπάς Φ. 7, Κοντονάτσιος 4, Κρητικός 3, Μανίκας 5, Νικηταϊδης 10 (2), Ντίσιος 9, Τσουπαρόπουλος 7.

Powerpuff Boys (Σαμοϊλης) : Γεωργούλιας 5, Παπαϊωάννου 14, Ραουάτ 4, Σαμοϊλης 8 (1), Σταμπουλτζίδης 8, Φιλίππου 4.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.