Valhalla Phantoms 13 19 9 20 - 61 -
Roscovites 19 12 13 15 - 59 -

Δραματική νίκη για την Valhalla!

Νικήτρια ήταν στην πρεμιέρα της η Valhalla Phantoms καθώς επικράτησε της Lasson στο Athens Sports Hall.

Έχοντας περισσότερη ενέργεια και σε καλή κατάσταση τους Κρητικό, Σκαρμέα και Μανίκα, η Lasson ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 13-19. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Τσινιόκα στο ζωγραφιστό την ευστοχία του Νικολάου και έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Κρινή και Μπασαδήμα και σε συνδυασμό την σταθερά καλή απόδοση του Τσινιόκα, έκαναν την ανατροπή και πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (32-31). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βγάζουν όλες συνεργασίες στο παρκέ και να βάζουν μεγάλα σουτ, όμως τα πολλά κενά στην άμυνα χτύπησαν το... καμπανάκι εν όψει συνέχειας.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Η Valhalla στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου κρατούσε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της χάρη στα καλάθια των Τσινιόκα και Νικολάου, ωστόσο η Lasson έκανε την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστή τον Σκαρμέα διαμόρφωσε το υπέρ της 41-44 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και τρομερούς συνδυασμούς από τους Τσινιόκα και Κρινή, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση αφού με ένα 10-0 σερί προηγήθηκαν με 51-44. H Lasson με τις τρίποντες "βόμβες" των Σκαρμέα και Κρητικού επέστρεψε και έβαλε "φωτιά" στην αναμέτρηση, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντέξουν και να πάρουν μια σπουδαία νίκη με 61-59.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τσινιόκα με double-double και 14 πόντους (6/12 δίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/63 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 15/29 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/36 δίποντα, 8/21 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 3, Δρόσος, Κρινής 13, Κότσιρας 8, Μπασαδήμας 3, Νικολάου 14 (2), Σαμπάνης 4, Τσινιόκα 14, Φλάκας 2

Lasson (Κρητικός): Α. Καραμπάς 2, Φ. Καραμπάς 8 (1), Κρητικός 13 (3), Μανίκας 9 (1), Νικιταΐδης 4, Σκαρμέας 23 (4), Τσουμπαρόπουλος

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της αναμέτρησης.