24/09/2022
Brooklyn Nerds 10 16 11 6 - 43 -
The Dreamers 20 8 18 17 - 63 -

Dreamers είναι... ονειρεύονται!

Ξεκίνημα για τις παρέες των Νίκου Κοντορουχά και Λευτέρη Μανασή το βραδάκι του Σαββάτου, με τους Dreamers να επικρατούν με 43-63 των Brooklyn Nerds και να ξεκινούν με το δεξί τις φετινές τους υποχρεώσεις στην Development 2 κατηγορία.

Όπως αναμενόταν, τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους, με τον Περγαντή να ξεχωρίζει για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 10-20 μπροστά.

Αρκετά βελτιωμένοι και με τον Ζαμπούρα να προσπαθεί με την ενέργειά του και το δυναμικό του παιχνίδι να ξεχωρίσει, οι Nerds μείωσαν και θα μπορούσαν να περάσουν και μπροστά στο κλείσιμο του ημιχρόνου, αν ο Μανασής δεν έβαζε ένα εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 26-28 για την ομάδα του.

Έχασε λίγο τον ρυθμό της και αδίκησε τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε στο προηγούμενο δεκάλεπτο η παρέα των Nerds, με τους Μανασή και Κοντό να εκτελούν από τα 6.75 για τους Dreamers, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 37-46.

Στην τελευταία περίοδο παρουσιάστηκε μια μεγάλη ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τρέξουν και να καθαρίσουν τον αγώνα, καθώς η απόδοση των Nerds έπεσε κατακόρυφα, με το τελικό σκορ να είναι το 43-63 έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Κοντός με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Nerds ξεχώρισε ο Γιώργος Χωριανόπουλος με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/41 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 7/16 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/44 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 7/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Φορτσάτος 6, Ζαμάνης 3, Ζαμπούρας 12, Χωριανόπουλος 3, Κοντορουχάς, Κοντογιάννης 7, Κωσταράς 6, Λιατόπουλος 2, Νικολαΐδης 4.

The Dreamers (Μανασής): Βέλλας 4, Καμπιώτης 8, Περγαντής 11 (12 ριμπ.), Κοντός 17, Μανασής 17, Ελενίτσας 6.

Τί μας άρεσε: Όμορφος αγώνας με εξαιρετικό κλίμα!