14/05/2023
Uncle Drew 18 28 13 26 - 85 -
Black Mamba 15 19 18 17 - 69 -

Drew από... παντού!

Τρίποντα, σουτ απο μέση απόσταση, παιχνίδι κοντά στο καλάθι.. ο καλοκαιρινός Drew είναι πολύ καλός και επιβλήθηκε του Black Mamba με το τελικό 85-69 στον Κολωνό!

Είδε ότι το παιχνίδι του... πήγαινε και συνέχισε να σκοράρει ο Μάρκος ο Χαλκιόπουλος, έβαλε τον Drew μπροστά και ξεχώρισε! Κουλούρης και Κιζήλης όμως απάντησαν, το Mamba συνήλθε και πέρασε άμεσα μπροστά, με το δεκάλεπτο να μοιάζει ισορροπημένο, με το 18-15 να είναι το σκορ που χωρίζει τις δύο παρέες.

Τον ρόλο του Χαλκιόπουλου πήρε με άνεση ο Πούρος, ο οποίος είτε από την περιφέρεια είτε από κοντά έβαζε την μπάλα στο καλάθι και κρατούσε τον Drew μπροστά, καθώς Γεραμάς και Κουλούρης προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, με το 46-34 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Άστοχοι αρκετά από τα 6.75 οι παίκτες του Drew στην τρίτη περίοδο, με τους Κουλούρη, Γεραμά και Κιζήλη να το εκμεταλλεύονται άμεσα και να μειώνουν (56-48). Το παιχνίδι πήρε μια... άγρια ομορφιά, με το Mamba να επανέρχεται με άγριες διαθέσεις στο παιχνίδι και να έχει ακόμα 10 λεπτά για την ανατροπή! Σκορ τρίτης περιόδου 59-52.

Εκεί όμως ο "Θείος" πάτησε γκάζι! Το 85-69 που γράφτηκε στον πίνακα του γηπέδου έλεγε ξεκάθαρα το τί έκαναν οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, με τον Uncle Drew να κυριαρχεί, απέναντι στο επικίνδυνο Mamba!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Τσερώνης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Mamba ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 23/46 δίποντα, 12/38 τρίποντα, 3/7 βολές, 43 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη. Οι φιλοξενουμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 9/17 βολές, 53 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Uncle Drew (Μπονάτσος): Ελευθεριάδης 19, Κανδηράκης 16, Μπονάτσος 2, Πούρος 10, Τσερώνης 19, Χαλκιόπουλος 9, Χριστόπουλος 10.

Black Mamba (Μαρίτσας): Γεραμάς 10, Καριώτης 6, Κιζήλης 22, Κουλούρης 19, Μαρίτσας 6, Φώτογλου 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο παιχνίδι και τα πολλά τρίποντα!