10/06/2023
Ano Liosia BC 10 20 12 9 - 51 -
Escapers 21 16 16 9 - 62 -

"Δραπέτευσαν" από τα Ano Liosia οι Escapers!

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσαν οι Escapers τις υποχρεώσεις τους στην φάση των ομίλων, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Summer Development League κέρδισαν τα Ano Liosia με 51-62 και τους ανάγκασαν στην πρώτη τους ήττα. Έτσι, οι Escapers τερμάτισαν στην δεύτερη θέση, τα Ano Liosia έπεσαν στην τρίτη, ενώ οι Kasonic Beers ήταν οι κερδισμένοι της αγωνιστικής, αφού στην τριπλή ισοβαθμία τερματίζουν τελικά στην κορυφή του ομίλου!

Με τον Νίκο Γάτο να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι και να πετυχαίνει 13 πόντους, τον Σιώπκα να προσθέτει 5 και τον Τσιγκλιτσή να ευστοχεί από την περιφέρεια, οι Escapers έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 10-21. Ο Βαρβαρίδης με 5 πόντους και ο Φρέρης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +15, 13-28, και τελικά με 7 πόντους του Σιώπκα, 6 του Γάτου και τρίποντο του Τσιγκλιτσή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 30-37! Την ομάδα του Ζαντιώτη κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα τρία τρίποντα που πέτυχε ο Σαρικάκης και οι 7 πόντοι του Καραμπούλα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Σιώπκα, 4 του Κασδαναστάση και τρίποντα των Βρακά - Τσιγκλιτσή, η ομάδα του Τάγκα διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 42-53! Μόνος του πάλευε για τα Ano Liosia στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραμπούλας, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του! Σκορ τρίτης περιόδου 42-53!

Στην τέταρτη περίοδο οι Escapers κατάφεραν με 5 πόντους του Γάτου και βοήθειες των Τσιγκλιτσή - Σιώπκα να πάρουν για πρώτη φορά την πολυπόθητη διαφορά 20 πόντων, 42-62, 5:00 για το φινάλε. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την διαχείριση του αγώνα, χωρίς να προφυλάξουν την διαφορά και έτσι τα Ano Liosia με δράστες στην επίθεση τους Καραμπούλα, Πετρόπουλο και Ρουχωτά, μείωσαν στο τελικό 51-62!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/23 βολές, 10/25 δίποντα και 7/33 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 15/38 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τα Ano Liosia ο Καραμπούλας με 20 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 5/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για τους Escapers ο Γάτος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 5/9 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 6, Καραμπούλας 20 (2), Κολέγκας 1, Μπιρπανάγος 3, Πετρόπουλος 3 (1), Ρουχωτάς 4, Σαρικάκης 9 (3), Τσαπανίδης, Τσατόβ 2, Φρέρης 3 (1)

Escapers (Τάγκας): Φράγκος, Τάγκας, Γάτος 24 (4), Βρακάς 3 (1), Σιώπκας 20, Κασδαναστάσης 4, Τσιγκλιτσής 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό μπάσκετ που έπαιξαν οι Escapers!