16/10/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 10 14 26 24 - 74 -
Thunder 8 11 8 20 - 47 -

Ο Αρισταίος έδειξε τη δυναμική του στη πρεμιέρα!

Με μία γεμάτη εμφάνιση που αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια ξεκίνησε τη Master League o Αρισταίος που επικράτησε με 74-47 επί της Thunder. Η ομάδα του Δεμένεγα πήρε πολύ καλό βαθμό στην αποτελεσματικότητα, στις συνεργασίες αλλά και στην ενέργεια που έβγαλε στο ματς και κάπως έτσι έφτασε σε μία εμφατική νίκη στο ξεκίνημα των υποχρεώσεων της στο πρωτάθλημα. Η Thunder από τη μεριά της δεν έφτασε στο επίπεδο ετοιμότητας που χρειαζόταν και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με «στραβοπάτημα» τη Master League.

Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες δεν είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας στα πρώτα λεπτά, ωστόσο ο Gjini από νωρίς έδειξε ορεξάτος και έβαλε μπροστά τον Αρισταίο με 7-4. Καρτάνος και Παπαθανασίου έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα τους (7-8), όμως ο Gjini ήταν εκείνος που χτύπησε ξανά και με το δεύτερο δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 10-8 της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου μία… βροχή τριπόντων ξέσπασε στο «Κάρβουνο» με τον Μανούρη να κάνει την αρχή και τον Gjini να συνεχίζει να εκτελεί από μακριά με αποτέλεσμα ο Αρισταίος να βρεθεί στο +9(19-10). Ο Παπαθανασίου βελτίωσε την επιθετική εικόνα της Thunder, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση είτε με Τζίγκο είτε με Φιλιππόπουλο και κάπως έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Αρισταίο μπροστά με 24-19.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο στα ξεκινήματα της τρίτης περιόδου, γεγονός που δυσκόλεψε ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους και έτσι οι Gjini-Τούντας βρήκαν ευκαιρία να ανεβάσουν το σκορ στο 36-19. Ο Gjini εξακολουθούσε να κάνει τρομερά πράγματα στο παρκέ και το +20 δεν άργησε να έρθει στο ματς (43-23). Η Thunder έμοιαζε πλέον ανήμπορη να βρει λύση στη δημιουργία, αλλά και στην εκτέλεση, ενώ και αμυντικά δεν μπορούσαν να βάλουν «στοπ» στους γηπεδούχους οι οποίοι στο τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο +23(50-27).

Ο Αρισταίος είχε σχεδόν κάνει τη δουλειά του και όπως φαινόταν τα τελευταία 10 λεπτά δεν προσφέρονταν για… συγκινήσεις. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να μαζέψουν τη διαφορά και να τη φέρουν σε πιο νορμάλ επίπεδα, με τον Καρτάνο κυρίως να βρίσκει σκορ, αλλά και τον Ζαΐμη να βοηθάει, όμως οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ταχύτητα και έτσι η απόσταση παρέμεινε μεγάλη. Το τελικό σκορ έγραψε 74-47 και με αυτό το τρόπο ο Αρισταίος κατάφερε να μπει στο νέο πρωτάθλημα με μία εμφατική νίκη.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ksenofon Gjini με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τη Thunder ξεχώρισε ο Νικόλαος Καρτάνος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 25(8ρ.), Δούρος 2(3ρ.), Δρόσος 5(1ρ.), Μανούρης 13(5ρ.), Παούρης 2(13ρ.), Περδικάρης 2(3ρ.), Τζίγκος 14(4ρ.), Τούντας 2(2ρ.), Φιλιππόπουλος 9(5ρ.)

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος, Γεωργίου 6(2ρ.), Ζαΐμης 12(4ρ.), Ζαράνης 1(7ρ.), Καρτάνος 12(9ρ.), Κούρτης 2(4ρ.), Παπαθανασίου 8(6ρ.), Πέππας 6(7ρ.), Τζούρτος

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή εικόνα του Αρισταίου!