16/09/2024
Metal Warriors BC 19 15 11 14 - 59 -
Δεν έχει 20 19 27 12 - 78 -

Δυνατό καλωσόρισμα από Χαλκιδική

Σαν την Χαλλλλκιδική Δεν Έχει και το απέδειξε η ομώνυμη ομάδα με τη νίκη της επί των Metal Warriors με 59-78. Η αρχή του αγώνα ήταν υπέρ των Metal Warriors, οι οποίοι στα πρώτα λεπτά είχαν το πάνω χέρι. Μετά από λίγο όμωε ο αγώνας ήταν διαφορετικός. Οι Δεν Έχει μπήκαν στο παιχνίδι και ο αγώνας ήταν με συνεχείς ανατροπές, σε κατάσταση Heaven and Hell. Περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος οι Δεν Έχει πήραν την πρώτη διαφορά ασφαλείας με +6 (14-20). Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες με μικρή διαφορά υπέρ των Δεν Έχει με σκορ 19-20.

Μόλις ξεκίνησε η 2η περίοδος η διαφορά ξεκίνησε πάλι να ανεβαίνει φτάνοντας μέχρι το +9 (21-30). Οι Metal Warriors έδειξαν έντονο πείσμα και μειώσαν στους 3 (27-30). Αλλά η αντεπίθεση ήρθε και οι Δεν Έχει ξανανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +8 (29-37) σχεδόν 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Tο τέλος της περιόδου βρήκε τους Χαλκιδικιώτες να είναι μπροστά με 34-39.

Η έναρξη της 3ης περιόδου ήταν το έναυσμα των Δεν Έχει για να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο μέχρι και 24 πόντους (42-66) λίγο πριν φτάσουν στο τελευταίο μισό λεπτό της περιόδου. Δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν πίσω τους και κυριάρχησαν σε όλη την περίοδο τόσο σε εικόνα όσο και σκοράρισμα. Το τέλος τους βρήκε με το σκορ να είναι 45-66.

Η 4η περίοδος ήταν πιο "ήσυχη" από σκοράρισμα και δεν μπορέσε να αλλάξει κάτι ιδιαίτερο. Το μέταλλο των "πολεμιστών" έγινε βαρύ και δεν μπόρεσαν να το πάρουν μαζί τους. Οι Δεν Έχει πήραν την σκάλα προς τον παράδεισο της Χαλκιδικής μαζί και τη νίκη με τελικό σκορ 59-78.

Novibet MVP ανακηρύχθηκε ο Θεοδόσιος Συκόπουλος-Μπέλλος με 28 πόντους.

Από την πλευρά των Metal Warriors ξεχώρισε ο Βασίλης Παπαδόπουλος με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Metal Warriors: Ανουσάκης 2, Βαλοδήμος 4, Βασιλειάδης 2, Δουλγερίδης 8 (2), Μανθούδης 8, Μητσάκης 0, Μπουταχίδης 0, Παπαδόπουλος 13, Παπαβασιλείου 4, Πετίκης 0, Τζαβέλλας 9 (1), Φώτης 9 (1)

Δεν Έχει: Αλβανός 3 (1), Βαβρίτσας 0, Γεώργογλου 18 (3), Κίκας Κ. 7, Κίκας Α. 9 (1), Κοντωλέων 0, Λάμπρου 4, Μυλωνάς 9 (1), Οικονόμου 0, Πινακιώτης 0, Συκόπουλος-Μπέλλος 28 (2)