24/09/2021
Transporters 8 20 14 14 - 56 -
Gangsters 23 15 8 16 - 62 -

Δυνατό ματς με νικητές τους Gangsters.

Την Πέμπτη το βράδυ 23 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Αρένα, οι Gangsters πήραν προβάδισμα την αρχή και το κράτησαν ως τη ν λήξη του αγώνα, επικρατώντας δύσκολα με 56 – 62 των Transporters,σε ένα παιχνίδι με πολύ δυνατές μονομαχίες.
Οι Transporters προηγήθηκαν γρήγορα με δύο τρίποντα από Θεοδωρόπουλο και Πιπέρο. Στην συνέχεια οι Gangsters βρήκαν τρελό ρυθμό στην επίθεση και με οδηγούς τους Μαρκόπουλο(8),Β.Λάιο(7) και Γραφιαδέλλη , ξέφυγαν με 8-23.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gangsters συνέχισαν να κρατούν το προβάδισμα με τον Τσατσάκο να βάζει 4 πόντους και τους Καραμποΐκη, Λάιο και Μαρκόπουλο να βοηθούν, ενώ οι Μεταφορείς με Θ.Γκέο(6), Θεοδωρόπουλο(6) και Μαργαρίτη να είναι πρώτοι σκόρερ, μείωσαν στην λήξη του ημιχρόνου 28-38.
Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν στην επίθεση βλέποντας μόνο τους Γ. Λάιο και Μαρκόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, με αποτέλεσμα η ομάδα του Βρύση με τρίποντες βόμβες των Πιπέρου, Χ.Γκέου και τον Μαργαρίτη να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους , να πλησιάσει 42-46.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το μάτς έγινε πολύ δυνατό, τα καλάθια λιγοστά και οι βολές πολλές. Οι Transportres πάλευαν να γυρίσουν το ματς με καλάθια από Χούλη, Χ.Γκέο(4) και 8 βολές , αλλά οι Gangsters κράτησαν την πρωτοπορία μέχρι το τέλος. Γραφιαδέλης(6), Β.Λάιος(4) και Μαρκόπουλος(4) κουβαλούσαν επιθετικά με το σκορ να διαμορφώνεται 56 – 62.
Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Γκέος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Οι Transporters είχαν 17 / 29 δίποντα, 6 / 26 τρίποντα, 16 / 33 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.
Οι Gangsters είχαν 24 / 46 δίποντα, 5 / 13 τρίποντα, 9 / 19 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.
Transporters(Βρύσης):Χ.Γκέος 10, Θεοδωρόπουλος 10(7ρ.), Πιπέρος 7(3ας,3κλ.), Βρύσης 1, Χούλης 4, Βαβούδης, Μαργαρίτης 14(3ας.), Θ.Γκέος 10(11ρ.).
Gangsters(Βρύλης-Κεχρής): Τεμπέλης, Καραμποΐκης 6 , Τσατσάκος 7 (8ρ.), Γ. Λάιος 9, Β. Λάιος 12(9ρ,4ας.),Μαρκόπουλος 17(4ας,5 κλ.), Μακρής, Γραφιαδέλλης 11.