27/10/2019
Aballiers 18 7 20 16 - 61 -
Peristeri Wardogs 4 10 14 12 - 40 -

Δύο στα δύο και συνεχίζουν οι Aballiers!

Το δύο στα δύο έκαναν οι Aballiers στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα της πεντάδας των Peristeri Wardogs με 61-40 στον Κολωνό.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Μανώλη, καθώς με 7 πόντους του Τσαμπαλή, 5 του Γραμματικού και 4 του Τσαρτσάρα, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 18-4. Το δίδυμο Χαμηλοθώρη – Ηγουμενίδη ήταν αυτό που βρήκε στόχο στα πρώτα λεπτά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Στην δεύτερη περίοδο οι Peristeri Wardogs ισορρόπησαν το ματς, κρατώντας την διαφορά στα ίδια επίπεδα, 25-14, με τον Κώστα Καρακατσάνη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Θοδωρή Καρακατσάνη, Σοφό και Ηγουμενίδη να έχουν από 2. Τους μπλε κράτησαν σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά σε εκείνο το σημείο οι 3 πόντοι του Παγάνου και τα δίποντα των Γώγου – Γραμματικού.

Με 6 πόντους του Θάνου, 4 του Γώγου και άλλους τόσους του Γραμματικού, οι Aballiers ξέφυγαν στους 21, 43-22, 2:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι Περιστεριώτες πριν το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν στους 17, 45-28, με τους Ηγουμενίδη (6π), Σοφό (4π) και Θοδωρή Καρακατσάνη (4π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση. Σκορ τρίτης περιόδου 45-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, με τους μπλε να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 61-40, έπειτα από 5 πόντους του Τσαμπαλή, 4 του Μπουρβάνη και τριποντάκι του Καρρά. Για τα Σκυλιά στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Σοφός με τους 6 πόντους που έβαλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 22/61 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/3 βολές, 20/63 δίποντα και 0/17 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Mvp των Aballiers ο Μπουρβάνης με 6 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Peristeri Wardogs ο Σοφός με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/18 δίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 8, Παγάνος 3, Θάνος 8, Καρράς 3 (1), Γραμματικός 11 (2), Αθανασόπουλος, Γώγος 4, Βερνίκος 6, Μπουρβάνης 6, Τσαμπαλής 12 (2)

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακάτσανης Κ. 6, Καρακάτσανης Θ. 8, Σοφός 12, Ηγουμενίδης 12, Χαμηλοθώρης 2

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τους Aballiers από την αρχή της συνάντησης, αλλά και το γεγονός πως οι Wardogs πάλεψαν, παρά τις απουσίες τους!