28/06/2021
Μίνωες 10 9 5 19 - 43 -
Aladalon 8 15 20 10 - 53 -

Δύο στα δύο με διαφορετικό… τρόπο οι Aladalon!

Δύο στα δύο για τους Aladalon στον πρώτο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν τους Μίνωες με 43-53 στο κλειστό του Περιστερίου.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Μίνωες να προηγούνται με 10-8, μετά από 4 πόντους του Συκά και τρίποντο του Ευάγγελου. Ο Κάκαρης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Χρήστος Μιχαηλίδης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Aladalon επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και με 5 πόντους του Σουβλέρη, 4 του Κυδώνη και 4 του Αθανασάκου, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 19-23. Για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δεκάλεπτο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Αλεξόπουλος (4π), Συκάς και Κυριακόπουλος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αθανασάκου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Μιχαηλίδη (8π), Κάκαρη (4π), Σουβλέρη (4π) και Μελανοφρύδη (4π), ξέφυγε στους 19, 24-43. Λίγα πράγματα από τους Μίνωες στην τρίτη περίοδο, με τον Χαϊδάκη να έχει ένα έμμεσο τρίποντο και τον Ευάγγελου ένα δίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 24-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Κυδώνης και με 10 δικούς του πόντους οδήγησε τους Aladalon στη νίκη με 43-53. Το μόνο που κατάφεραν οι Μίνωες στα τελευταία λεπτά ήταν να μαζέψουν την διαφορά από τους 21 στους 10, έπειτα από δύο τρίποντα του Συκά και 6 πόντους του Ευαγγέλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 13/56 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/19 βολές, 20/45 δίποντα και 2/22 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Συκάς με 12 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Hall of Brands mvp των Aladalon ο Κυδώνης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Μίνωες (Παπαστάμος): Ευαγγέλου 11 (1), Μιχαηλίδης Γ., Χαϊδάκης 6 (1), Αλεξόπουλος 6, Συκάς 12 (2), Παπαστάμος 4, Κυριακόπουλος 2, Μπαχάς, Γκατζιάς 2

Aladalon (Αθανασάκος): Κάκαρης 10 (1), Μιχαηλίδης Χ. 10, Αθανασάκος 4, Σουβλέρης 9, Μενεγάς; Μελανοφρύδης 6, Σδούγκας, Κυδώνης 14 (1), Κτενίδης, Χαντζής

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Aladalon, σημείο που έκρινε το ματς!