27/09/2021
Ιπ-πότες 5 25 10 16 - 56 -
Orlando Tragics 7 9 21 8 - 45 -

Δύο στα δύο οι Ιππότες!

Χαμηλό το σκορ με νευρικές τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Ιππότες προηγήθηκαν με 4 πόντους του Κουρούμαλη, αλλά οι Tragics αντέδρασαν και με καλάθια από Μεϊντάνη, Αγγελιδάκη και τρίποντο του Κωνσταντίνου πέρασαν μπροστά 5 – 7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ιππότες χτύπησαν με τον γνωστό τους τρόπο από τα 6,75. Ο Κουρούμαλης έβαλε τρία κι από ένα Σάλαρης και Χουσέας , ενώ 4 πόντους έβαλε ο Αγγελόπουλος.Οι φιλοξενούμενοι κόλλησαν στην επίθεση στην επίθεση βρίςκοντας ένα τρίποντο με τον Αγγελιδάκη και καλάθια με Ζαφειρόπουλο, Τσαμουρά και Αλοΐζο.Σκορ ημιχρόνου 30 – 16.
Οι Tragics έκαναν πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο!Με τον Μειντάνη να ηγείτε στην επίθεση με 10 πόντους και βοήθειες από Κωνσταντίνου(5) και Αλοΐζο(4) πλησίασαν σε 40-37. Για τους Ιππότες 3 πόντους Χουσέας , Κουρούμαλης κι από ένα καλάθι Μπαμπάτσικος, Αγγελόπουλος.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο , οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση με εφτά διαφορετικούς(Σάλαρης,Χουσέας τρίποντα) παίκτες να σκοράρουν και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Οι Tragics δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (7 πόντους) και το τελικό 56 – 45 κρίνεται δίκαιο βάση της εικόνας των δύο ομάδων.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Μεϊντάνης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.
Οι Ιππότες είχαν 24 / 41 δίποντα, 7 / 34 τρίποντα, 1 / 6 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Οι Tragics είχαν 17 / 29 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 6 / 15 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.
Ιππότες(Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 10 (11ρ.), Ανυφαντής 4, Κουρούμαλής 21 (14ρ.), Μπαμπάτσικος 4, Μαυρογιαννάκης, Σάλαρης 6, Σιαπάνης 2, Χουσέας 9.
Orlando Tragics ( Κριαλάκος): Αγαλόπουλος, Αγγελιδάκης 5, Αλοΐζος 8(6ρ.), Ζαφειρόπουλος 3, Κολυβάς 5, Κριαλάκος 2, Κωνσταντίνου 8, Μεϊντάνης 12(10ρ,6ας.), Σιμιτιάν, Τσαμουράς 2.
Τι μας άρεσε: Το κλίμα της αναμέτρησης ηταν εξαιρετικό.