20/04/2024
Terroristas 6 6 10 8 - 30 -
Termites 21 11 18 10 - 60 -

Δύο στα δύο για τους Termites!

Νέο ροζ φύλλο αγώνα για τους Termites στον τρίτο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Terroristas με 30-60 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Με τον Ηλιόπουλο να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να πετυχαίνει 9 πόντους, αλλά και τον Γκαβό να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει 6 πόντους, οι Termites πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 6-21. Ο Λίτινας ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας και τους 6 πόντους της ομάδας του.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Ορφανίδη και τριποντάκι του Πατσού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 12-32. Ο Βατικιώτης πήρε την σκυτάλη της επίθεσης των Terrroistas στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 4 πόντους, ενώ 2/2 βολές είχε ο Λίτινας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Termites συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με 6 νέους πόντους του Ηλιόπουλου, 6 του Πατσού και τρίποντα των Παζαρλόγλου - Χριστόπουλου, έφτασαν στο +33, 17-50. Ο Λίτινας συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των Terroristas με ακόμη 5 δικούς του πόντους, διαμόρφωσε το 22-50 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του απόντα Αποστολόπουλου να επικρατεί με 30-60, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γκαβού, Ορφανίδη και Χριστόπουλου. Για τους "Τρομοκράτες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λίτινας, Τσινακίδης και Βατικιώτης.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Λίτινας με 19 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 4/4 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson MVP για τους Termites ο Ηλιόπουλος με 15 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 6/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 5, Κονοφάος 2, Λίτινας 19 (2), Μπουγάς 2, Τζούδας, Τσιαούσης, Τσινακίδης 2

Termites (Αλεφαντινός): Γκαβός 8, Αλεφαντινός, Ηλιόπουλος 15 (2), Ορφανίδης 10, Παζαρλόγλου 5 (1), Πασχαλινόπουλος, Πατσός 11 (2), Σταματόπουλος, Τσατόβ, Χριστόπουλος 11 (1)

Τι μας άρεσε: Οι προσθήκες που έκαναν οι Termites!