30/10/2021
Deportivo Faliro 14 9 16 14 13 66 -
Dilaveri 4 19 16 14 8 61 -

Δύσκολα η Deportivo!

Εκπληκτική πραγματικά η αναμέτρηση που παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Κολωνού, με τους Deportivo HNC Coin να επικρατούν του Dilaveri στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης με σκορ 66-61, σε έναν αγώνα πολύ πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες και πολύ… μπάσκετ!

Κρύο ξεκίνημα για τις ομάδες στην αναμέτρηση, με τον Κακαλέτρη να είναι ο παίκτης που άνοιξε… λογαριασμό στον αγώνα, όντας η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα του Dilaveri, με τον Μπίμπα να … παρασύρεται και αυτός και με δύο τρίποντα αύξησε τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-4.

Κριεκούκης και Ζευγώλης “άνοιξαν” τον ρυθμό του αγώνα, με τις επιθέσεις να γίνονται πιο γρήγορες και τον πρώτο να εκτελεί από μακρυά για το 18-8 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η συνέχεια βρήκε το Dilaveri να βελτιώνεται και να μειώνει και εν τέλει να ισοφαρίζει, κάνοντας τον αγώνα να αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον από νωρίς, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-23.

Βογιατζάκης και Κακαλέτρης (σε εκπληκτικό βράδυ) βγήκαν σε … ημιάγρια κατάσταση από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να χαρίζουν θέαμα αντάξιο των ποιοτικότατων ρόστερ που διαθέτουν, με τον Κριεκούκη στη συνέχεια να αναλαμβάνει δράση και πάρα το προβάδισμα που πήραν οι γηπεδούχοι στα μέσα της περιόδου, μπήκαν ισόπαλοι με το Dilaveri στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς Πουπάκης και Στιβακτάκης με τρίποντες βόμβες, έκαναν το 39-39.

Οι μάχες στην τελευταία περίοδο κάτω από τα καλάθια ήταν το λιγότερο… μυθικές, με τις δύο ομάδες να θέλουν πολύ τη νίκη και το σκορ να εναλλάσσεται ανά… κατοχή! Παρά το προβάδισμα τους προς το τέλος, το Deportivo δεν κατάφερε να επικρατήσει στην κανονική διάρκεια, καθώς ένα εκπληκτικό καλάθι του Στιβακτάκη με 4.5 για λήξη, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με σκορ 53-53!

Εκεί το Dilaveri όντας πιο ψύχραιμο κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 66-61!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κακαλέτρης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο. Από Dilaveri ξεχώρισε ο Χρήστος Γόντικας με 22 πόντους, 20 (!) ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 5 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 9/40 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 12/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/60 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 6/11 βολές, 63 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη και 16 λάθη.

Deportivo HNC Coin (Κριεκούκης): Ζευγώλης 4, Κόφφας, Παύλου, Μαρούσος 4, Κουφός, Κριεκούκης 19 (11 ριμπ.), Γάτσιος 2, Μπίμπας 14, Κακαλέτρης 23.

Dilaveri (Δουλουγέρης): Παληγιάννης, Στιβακτάκης Δ. 9, Πουπάκης 6, Γόντικας 22 (20 ριμπ.), Στιβακτάκης Γ. 2, Μούτσος, Δουλουγέρης 5, Γεωργιόπουλος 2, Βογιατζάκης 11 (10 ριμπ.), Κόντης 4.

Τι μας άρεσε: Πάθος, πάθος και…. πάθος για τη νίκη από τις δύο ομάδες!