14/12/2023
Collectors 15 14 11 12 - 52 -
Alepoudiarides BC 16 8 11 13 - 48 -

Δύσκολα λυγίζεις τους Collectors!

Οι Alepoudiarides πάλεψαν μέχρι το φινάλε, αλλά οι Collectors ήταν εκείνοι που στο τέλος της βραδιάς έφυγαν από τον Άγιο Νικόλαο με το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας 52-48. Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, οι Collectors κράτησαν, όμως, το προβάδισμα και επέστρεψαν στις νίκες, φτάνοντας πλέον στο 9-1. Από την άλλη οι Alepoudiarides μπορεί να γνώρισαν την 8η ήττα τους (2-8), όμως πρέπει να κρατήσουν τα θετικά της αναμέτρησης, όπως για παράδειγμα την μαχητικότητα που έδειξαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Στις πρώτες στιγμές του ματς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το προβάδισμα στα χέρια τους, αλλά Κυριάκου και Αγγελομάτης επέτρεψαν στους Collectors να προηγηθούν 11-6. Ο Παυλάκος βρήκε σουτ πίσω από τα 6,75, ενώ Πετράκης και Πατάκας προσέφεραν επίσης επιθετικά ώστε οι Alepoudiarides να φτάσουν στο 13-16. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 15-16, έπειτα από καλάθι του Αναστόπουλου.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με  τους Collectors να παίρνουν για λίγο μία μικρή απόσταση 5 πόντων (27-22). Ο Πετράκης έδωσε για ακόμα μία φορά λύση για το 27-24, ενώ ο Κυριάκου, που μάζεψε αρκετά «σκουπίδια», βρήκε καλάθι για το 29-24 και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους +5.

Επιστρέφοντας από τη διακοπή οι Collectors έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και απομακρύνθηκαν στο 35-26. Ο Παντελεάκης είχε γίνει… μπελάς για την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τη διαφορά να μένει στο +9(40-31). Παυλάκος και Πατάκας βελτίωσαν κάπως την κατάσταση για τους Alepoudiarides και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 40-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι δυνατό, με τους Collectors να κρατούν τα «ηνία», αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά και φτάναμε προς το φινάλε οι Alepoudiarides έδειχναν να αντιδρούν. Ο Παυλάκος με τρίποντο έγραψε το 50-46, ενώ με δύο εύστοχες βολές του Πετράκη το σκορ πήγε στο 50-48. Τα πάντα πλέον θα κρίνονταν στις τελευταίες φάσεις. Ο Παντελεάκης πήγε στη γραμμή των βολών και έβαλε μία (51-48), με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε. Οι Alepoudiarides δεν μπόρεσαν να βρουν το τρίποντο που θα έφερνε την ισοπαλία και ο Αναστόπουλος με μία βολή του στη συνέχεια «κλείδωσε» τη νίκη για τους Collecotrs με 52-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με 13 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 9 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Χαράλαμπος-Ηλίας Πετράκης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Collectors μέτρησαν 18/47 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 10/20 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Alepoudiarides έκαναν 14/32 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 5/11 βολές, 40 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Επίσης έκαναν 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Collectors (Αναστόπουλος): Αγγελομάτης 9(3ρ.), Αναστόπουλος Π. 5(7ρ.), Γαζεπίδης 1, Κλεισούρας, Κυριάκου 13(9ρ.), Λαγός 2(3ρ.), Παντελεάκης 13(7ρ.), Σαβέριος 3(2ρ.), Τσατσάνης 6(7ρ.)

Alepoudiarides (Τζιώτης): Γιουβανάκης, Πατάκας 13(12ρ.), Παυλάκος 12(5ρ.), Πετράκης 23(6ρ.), Τζιώτης, Φραντζολάς, Χατζηαντωνιάδης

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν οι Alepoudiarides και το δραματικό φινάλε του ματς.