15/01/2023
Slam Ducks 14 17 16 16 - 63 -
Reddicolo 17 11 11 20 - 59 -

Δύσκολα μεν, νίκη δε για τους Slam Ducks!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα αποτελέσματα επέστρεψαν την Κυριακή 15 Ιανουαρίου οι Slam Ducks που πήραν μία δύσκολη νίκη κόντρα στους Reddicolo με 63-59. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν «αλύγιστοι» μέχρι το τέλος και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα (7-9), με τους Reddicolo από την άλλη, μετά από δύο συνεχόμενες νίκες, δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την 4η ήττα τους (12-4).

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που επικράτησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έφτασαν να προηγούνται 8-2. Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Μαφίδη να γράφει το 10-10. Κάποιες καλές άμυνες των Reddicolo και η ευστοχία τους στην αντίπαλη ρακέτα, τους έδωσε την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα με τον Ράδο να διαμορφώνει το 14-17, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 22-26 με τον Γεωργακόπουλο, όμως ο Χατζημιχαήλ με τρίποντη εκτέλεση μείωσε σε 25-26. Ο Ράδος ήταν εκείνος που έκανε το 25-28, ωστόσο οι Slam Ducks «μίλησαν» πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με τους Τσουμάκο και Σαφρά να «πυροβολούν» για το 31-28, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Ο Σαφράς πραγματοποιούσε μία εξαιρετική εμφάνιση και με δικά του τρίποντα οι Slam Ducks ξέφυγαν στο +11 (45-34). Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας τους αντιπάλους τους να αποκτούν αυτοπεποίθηση, έπρεπε να κάνουν κάτι για να μείνουν «ζωντανοί» στο ματς. Λειβαδής και Γεωργακόπουλος κατάφεραν να βάλουν τέλος στην αστοχία και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 47-39.

Οι Slam Ducks κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα στο παιχνίδι, με τον Προφήτη να προσφέρει επιθετικά και έφτασαν ακόμα και στο 56-43. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν ξανά, με τους Θειακούλη, Μακρή και Ράδο να φέρνουν το σκορ στο 58-54, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Σαφράς όμως «μίλησε» και πάλι για τους γηπεδούχους και με νέα τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 61-54. Ο Θειακούλης με τρίποντο μείωσε σε 61-57, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και έτσι Σαφράς και Προφήτης διαμόρφωσαν το τελικό 63-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευστάθιος Προφήτης με 9 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ συνολικά.

Οι Slam Ducks είχαν 6/27 δίποντα, 13/33 τρίποντα, 12/16 βολές, ενώ μάζεψαν 46 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ στο παιχνίδι. Από την άλλη, οι Reddicolo είχαν 18/43 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 11/16 βολές και 42 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Slam Ducks (Ισαακίδης): Ισαακίδης, Λειβαδής 4(12ρ.), Μαυροζούμης 8(9ρ.), Προφήτης 9(12ρ.), Σαφράς 30(2ρ.), Τσουμάκος 9(1ρ.), Χατζημιχαήλ 3

Reddicolo (Γεωργακόπουλος): Γεωργακόπουλος 13(10ρ.), Θειακούλης 12(7ρ.), Μακρής 6(5ρ.), Μαφίδης 8(5ρ.), Ράδος 10(9ρ.), Τούντας 10(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα σουτ του Σαφρά που έδωσαν ψυχολογία στους Slam Ducks.