07/06/2022
Rakuzan 13 15 20 8 - 56 -
The Jokers 19 16 15 15 - 65 -

Δύσκολα οι Jokers!

Την τρίτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Master πήραν οι Jokers, αφού επικράτησαν με 65-56 της Rakuzan στο Basketaki Arena.

Με καλύτερο ρυθμό, μπήκαν στο παρκέ οι Jokers και με μπάσκετ με αρχή μέση και τέλος κατάφεραν να προηγηθούν με 19-13 με τους Κωστελέτο, Πουγκακιώτη και Ρούση να βάζουν από 4 πόντους. Για την Rakuzan, στην επίθεση πάλευε μόνος του ο Δημήτρης Φωτιτζόγλου που σημείωσε 9 πόντους.

Οι Jokers και στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο ματς, αφού ο Γιάννης Πανόπουλος είχε βρει ρυθμό σημειώνοντας 10 πόντους. Τελικά, η ομάδα του Αγγελάκη, πήγε στα αποδυτήρια με 7 πόντους διαφορά 35-28. Για τους «μαύρους», ξεχώρισε ο Σπύρος Ντρίλιζας με 7 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά, αφού η Rakuzan άρχισε να παίζει τρομερό μπάσκετ. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και με καλή άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με 41-37 στο 25’. Οι Jokers, αντέδρασαν και πήραν και πάλι τα ηνία, 50-48 στο 30’. Πιστιόλης από την μία με 8 πόντους και Φωτιτζόγλου από την άλλη με 7, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Jokers με την τεράστια εμπειρία τους κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να φτάσουν σε μία μεγάλη και δύσκολη νίκη με 65-56. Αυτή η νίκη, τους δίνει και το εισιτήριο για την πρόκριση στα playoff της Master στο Summer. Αντίθετα, η Rakuzan, έδειξε σημάδια βελτίωσης, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Αλέξης Πιστιόλης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Φωτιτζόγλου με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλέψιματα και 2 λάθη.

Συνολικά η Rakuzan είχε 24/67 εντός ποδιάς, 3/14 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα κι έκανε 14 λάθη. Από την άλλη, οι Jokers είχαν 27/66 εντός πεδιάς, 4/19 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες.

Jokers (Αγγελάκης): Καραγιαννίδης 3, Κηρύκος 7, Κωστελέτος 7, Πανόπουλος 10, Πιστιόλης 17, Πουγκακιώτης 6, Ρούσης 10, Φιλιππάκος, Φραγκογιάννης 5.

Rakuzan (Παυλίδης): Ζερβός, Καρτζόγλου 2, Λογοθέτης 3, Ντρίλιζας 14, Παπαβασιλείου Δ 2, Παπαβασιλείου Σ 5, Παυλίδης Ηλ Μ, Παυλίδης Σαβ Μ 2, Σαρρής 9, Φωτιτζόγλου 19.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!