16/01/2020
Αγανάκτηση 11 21 20 4 - 56 -
Blazers BC 16 17 17 16 - 66 -

Δύσκολα την Αγανάκτηση οι Blazers!

Σε ένα ματς που αποδείχτηκε δύσκολο οι Blazers κέρδισαν την Αγανάκτηση με 56-66 και επέστρεψαν στις νίκες, όχι όμως στις καλές εμφανίσεις, μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής. Με αυτή τη νίκη οι Blazers BC είναι πλέον στο 7-2, ενώ η Αγανάκτηση με την έκτη σερί ήττα της έπεσε στο 1-7.

Το ξεκίνημα του ματς βρήκε και τις δυο ομάδες μουδιασμένες και μετά το αρχικό 3-3 οι Blazers BC έτρεξαν ένα σερί 11-0 για το 3-14. Η Αγανάκτηση πήρε time out και επέστρεψε με ένα 8-0 για να λήξει η περίοδος 11-16. Ο Μπέτσης με τέσσερις πόντους και ο Τσατσάνης με τρεις ηγήθηκαν της Αγανάκτησης, ενώ για τους Blazers ο Τουρτσινάκης με έξι και ο Τσολακίδης με πέντε.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένα ντέρμπι. Οι δυο ομάδες ήταν μόνιμα κοντά στο σκορ και με 2'30 να απομένουν η Αγανάκτηση ισοφάρισε 29-29. Το τέλος της περιόδου βρήκε μπροστά τους Blazers με 33-32 καθώς οι παίχτες της Αγανάκτησης αστόχησαν στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου. Για την Αγανάκτηση πολύ καλή περίοδο έκανε ο Τσατσάνης με επτά και ο Σωτηρόπουλος με πέντε, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Τσολακίδης με επτά και ο Μπούτος με τέσσερις.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με καλάθι του Τσατσάνη, η Αγανάκτηση πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 34-33. Σαν να μην έφτανε αυτό με τρίποντο του ίδιου παίχτη με 4΄30″ να απομένουν βρέθηκαν στο +9, 48-39. Η αντίδραση ήταν άμεση από τους Blazers οι οποίοι μέχρι το τέλος της περιόδου μάζεψαν την διαφορά στους δύο πόντους για το 52-50. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της Αγανάκτησης οι Τσατσάνης (7), Σωτηρόπουλος (5), Σπηλιόπουλος Γ. (4) και Μπέτσης (4). Για τους Blazers οι Τσολακίδης (5), Τουρτσινάκης (4) και Κοκκινάκης (4) υπεύθυνοι για το δυναμικό come back.

Η τετάρτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Οι Blazers ξεκίνησαν την περίοδο με ένα 13-0 σερί στα πρώτα 3’49”. Η Αγανάκτηση δεν είχε καμιά απάντηση, σκόραρε μόνο τέσσερις πόντους στην περίοδο με το Σπηλιόπουλο Π., και το παιχνίδι έληξε 56-66 υπέρ των Blazers. Μεγάλο παιχνίδι από τους Τσολακίδη (7), Χουλιαρά (5) και Καλογερόπουλο (4).

Πολυτιμότερος για τους Blazers ο Τσολακίδης που έβαλε 24 πόντους (3/3 δίποντα, 5-10 τρίποντα, 3/5 βολές), μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για την Αγανάκτηση ο Σωτηρόπουλος σκόραρε 12 πόντους (4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 1/1 βολή), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λάθος.

Συνολικά η Αγανάκτηση είχε 19/46 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 3/6 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και έκαναν 7 λάθη. Οι Blazers είχαν 18/39 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12/25 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Αγανάκτηση (Σπηλιόπουλος Α): Μπέτσης 12, Σωτηρόπουλος 12 (1), Σπηλιόπουλος Γ. 6 (12ρ), Σπηλιόπουλος Π. 9 (1τρ 7ρ), Βαζούρας, Τσατσάνης 17 (3).

Blazers BC (Κοκκινάκης): Χουλιαράς 10 (1), Τσολακίδης 24 (5τρ 10ρ), Μπούτος 6 (9ρ), Καλογερόπουλος 6 (9ρ), Κοκκινάκης 8  (6ρ 5ασ), Τουρτσινάκης 12 (11ρ).

Τι μας άρεσε: Tο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου των Blazers.