02/11/2020
Draft Fathers 5 27 13 20 - 65 -
Ναυάγια 10 7 19 21 - 57 -

Δύσκολα το ροζ οι Draft Fathers!

Στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development 1, οι Draft Fathers πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς νίκησαν τα Ναυάγια με 65-69.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική μέρα τους Κανέλλο Γαρμπή και Νίκο Βούρτση , αφού βοήθησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , οργάνωσαν με μαεστρικό τρόπο , έβγαλαν αιφνιδιασμούς και πέτυχαν πόντους στα πιο κρίσιμα χρονικά σημεία της αναμέτρησης .Ενδεικτικό της ολοκληρωμένης εμφάνισης που πραγματοποίησαν είναι το γεγονός οτι σε σαράντα λεπτά αγώνα υπέπεσαν σε μόλις ένα λάθος ο καθένας .

Οι ναυαγοί ξεκίνησαν εξαιρετικά των αγώνα , καθώς βρέθηκαν να προηγούνται , 1-10, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με 5-10. Ο Στέφανος Αναστασίου ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους , ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων οι Βλαχοθανάσης , Βρούτσης και Σωτηρόπουλος είχαν από δυο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Draft Fathers μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους , καθώς με ένα επιμέρους 2-14 πήραν κεφάλι στο σκορ , 12-19 , και με ένα ακόμη σερί 5-13 έκλεισαν το πρώτο ημιχρόνο προηγούμενοι με 17-32 . Σε αυτό το διάστημα ο Πολυχρόνης Μαστορόπουλος είχε έντεκα πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους , ο αρχηγός της ομάδας , Λουκάς Καραβασίλης  πέτυχε πέντε .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο της αναμέτρησης  με τους Draft να προηγούνται ,24-37 , στα μέσα του δεκάλεπτου και τους ναυαγούς με ένα σερί 8-12 να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους , 45-36 , όπου ήταν και το σκορ της περιόδου .Οι Βρούτσης , Γαρμπής και Βλαχοθανάσης είχαν από τέσσερις πόντους , ενώ από τα αξιόμαχα Ναυάγια ο Αναστασίου είχε εφτά .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι Fathers προηγήθηκαν μέχρι και με δεκαεφτά πόντους διαφορά , 58-41 , με τους φιλοξενούμενους να απαντούν και με  ένα εκπληκτικό σερί 2-17  να φέρουν το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής , 60-57 , τριανταεφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος . Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν τη τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 , καθώς οι Γαρμπής , Σκληράκης και Χριστόφορος έγραψαν το τελικό 65-57 .

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κανέλλος Γαρμπής με 15 πόντους , 9 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 4 κλεψίματα , 1 κόψιμο και μόλις ένα λάθος , ενώ από τους ηττημένους ο Βασίλης Τσιμπέρης είχε 16 πόντους , 15 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 1 κλέψιμο και 4 λάθη .

Οι Draft Fathers είχαν συνολικά 19/48 δίποντα , 5/20 τρίποντα , 12/17 βολές , 49 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 11 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 6 λάθη , ενώ τα Ναυάγια είχαν 18/48 δίποντα , 6/25 τρίποντα , 3/11 βολές , 45 ριμπάουντ , 12 ασίστ  , 3 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 12 λάθη .

Draft Fathers (Σκληράκης) : Γαρμπής 15 , Παρμακλής 4 , Σκληράκης 3 , Βλαχοθανάσης 9 , Μαστορόπουλος 11 , Βρούτσης 15 , Χριστόφορος 6 , Σωτηρόπουλος 2 .

Ναυάγια (Καραβασίλης) : Χωριανόπουλος , Μελισσάρης 3 , Τσιμπέρης 16 , Ζέρβας 6 , Τζιβιτζής , Τρέσσος , Μίτογλου , Καραβασίλης 10 , Αναστασίου 9 .

Τι μας άρεσε :H εκπληκτική εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι Γαρμπής και Βρούτσης καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης!