17/04/2024
Athens Crips 19 21 14 25 - 79 -
Sun City Spurs 17 13 32 24 - 86 -

Έστω και δύσκολα οι Sun City Spurs!

Έχοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα στον αγώνα, οι Sun City Spurs τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στους Athens Crips, κερδίζοντας στο τέλος με σόου του Ντιπ, με τελικό σκορ 79-86.

Παρά πολύ δυνατό ξεκίνημα για τους Athens Crips, με τους Σμυρλή, Αργυρούλη και Λάντζα να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους κοντά στο καλάθι. Το ένα τρίποντο του Πάλλη και τα 2 του Μελισσάρη έβαλαν στο παιχνίδι και τον Γκαβανόπουλο που οργάνωνε ιδανικά, μέχρι ο Αργυρούλης πάρει τα... πάνω του και γράψει το 19-17 για Crips! Ο Πέτρος συνέχισε να είναι πραγματικά απολαυστικός, ο τας παράλληλα η λύση σε κάθε πρόβλημα που προσπάθησε να βάλει η παρέα του Πέλεχα στους γηπεδούχους. Οι οποίοι όμως, με τον Σμυρλή σε... ημιάγρια κατάσταση, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 40-30.

Οι Spurs άφησαν την κατάσταση στα χέρια του Γκαβανόπουλου, με τον αστέρα τους να οδηγεί ένα μικρό σερί. Ο Μαγγωνάκης μπήκε στο παιχνίδι, εκτέλεσε άψογα από μακρυά και μόνο οι προσπάθειες του συγκινητικού Αργυρούλη πλέον κρατούσαν τους Athens Crips, οι οποίοι είχαν δείξει και συνέχισαν να δείχνουν καλή εικόνα! Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 54-62. Αν και ο Αργυρούλης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, οι Spurs είχαν Ντιμπ! Απίστευτα  πράγματα από τον γκαρντ των φιλοξενούμενων, ο οποίος έβαλε και τους 21 πόντους του στην τελευταία περίοδο και υπέγραψε φαρδιά πλατιά τη νίκη των "Σπιρουνιών" με τελικό σκορ 79-86.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκαβανόπουλος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πέτρος Αργυρούλης με 35 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη.

Athens Crips: Λάντζας 12, Παπαδόπουλος, Παναρίτης 2, Αργυρούλης 35 (4), Κουρκουλής 12 (2), Σμυρλής 18

Sun City Spurs: Σαμπάνης 4, Γεωργόπουλος 7, Σαλονικίδης 3, Μαγγωνάκης 14, Πάλλης 3, Μελισσάρης 9, Κουκούλης 4, Ντιμπ 21, Κωστής 4, Γκαβανόπουλος 17, Τσατσάνης.

Τί μας άρεσε: Το βάθος των Spurs!