04/10/2022
Τεμπελχανάδες 10 11 13 19 - 53 -
Beer Team 17 9 13 19 - 58 -

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε η Beer Team!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development , η Beer Team πέτυχε τη πρώτη της στη διοργάνωση , καθώς οι Τεμπελχανάδες υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 53-58 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Ηλία Θεοδοσόπουλο , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ , 2-9 ,οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας στον πόντο, 8-9 , για να έρθει η απάντησης της Beer , καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ, 2-8 ,έκλεισε τη περίοδο έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων, 10-17 . Ο Θεοδοσόπουλος πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο 6 είχε ο Δημαράς .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έχοντας τον Σάμωνα σε εξαιρετική κατάσταση πέτυχαν τέσσερις αναπάντητους πόντους, μειώνοντας εκ νέου τη διαφορά, 16-17 , ο Μαυράκης και η παρέα του με όπλο την άμυνα τους αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους οκτώ , 18-26 ,με τους Τεμπελχανάδες να κλείνουν το ημίχρονο στο μείον πέντε , 21-26 , μετά από ευστοχο σουτ τριών πόντων του Μακαρίτη στην εκπνοή της περιόδου . Ο Γρατσίας πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Σάμωνας είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Θεοδοσόπουλο έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά στο παιχνίδι , 26-37 και 29-39 , για να έρθει νέα απάντηση των παικτών του κόουτς Λεπίτκα , αφού με ένα σερί 5-0 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο μείον πέντε , 34-39  . Ο θεοδοσόπουλος πέτυχε 5 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Κωνσταντίνου .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα της αναμέτρησης να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δώδεκα πόντων, 34-46 , εν συνεχεία διατήρησαν το προβάδισμα , 40-50 και 43-54 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στη διοργάνωση της Development με σκορ 53-58 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 19 πόντους , 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Γκούμας είχε 5 πόντους , 8 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα  .

Η Beer Team είχε 15/26 δίποντα , 5/25 τρίποντα , 13/26 βολές , 39 ριμπάουντ , 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/53 δίποντα , 3/21 τρίποντα , 4/13 βολές , 42 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη .

Τεμπελχανάδες(Λεπίτκας): Καραγεώργος, Σάμωνας 10, Μακαρίτης 9, Δημαράς, Απάλλας 13, Κωνσταντινίδης, Γκούμας 5, Κωνσταντίνου 7, Ανδρικόπουλος, Κολιούσης 2 .

Beer Team(Μάριος Μαυράκης) : Ανδρέας Μαυράκης 12, Μήτσης 6, Κρεκούκης 6, Λαγουτάρης 2, Θεοδοσόπουλος 19, Γρατσίας 6, Τζατζαράκης 4, Μάριος Μαυράκης 3 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση των Αντρέα Μαυράκη και Ηλία Θεοδοσόπουλο !