27/09/2021
Λεγάμενοι BC 11 17 12 19 - 59 -
Brazzerzz Beachterzz 10 19 20 12 - 61 -

Δύσκολη νίκη για τους Brazzerzz Beachterzz!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Σεφ, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, οι Brazzerzz Beachterzz κατάφεραν να επικρατήσουν με 59-61 των Λεγάμενων.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης που βρήκε τους Λεγάμενους να προηγούνται 11 – 10 με Βρεττάκο, Γκανιάτσα να πετυχαίνουν από 4 πόντους και τον Σκαμαγκά ένα τρίποντο.Για τους Brazzers ο Μανωλάτος πέτυχε 4 πόντους και από ένα καλάθι είχαν οι Ζώτος, Δημητριάδης και Χαμηλός.
Οι Λεγάμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Βρεττάκο να βάζει 8 συνεχόμενους πόντους , αλλά ισοφάρισαν άμεσα οι φιλοξενούμενοι με 5 του Χαμηλού και δίποντο του Π.Βγενόπουλου(17-17). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, οι μεν Λεγάμενοι με 5 ακόμα πόντους του Βρεττάκου και βοήθειες από Δασκαλόπουλο, Χαϊκάλη, ενώ οι φιλοξενούμενοι με Χαμηλό και Ζώτο να βάζουν από δύο τρίποντα(28-29).
Στην τρίτη περίοδο οι Λεγάμενοι είχαν δυσκολίες στην επίθεση με τον Βρεττάκο μοναδικό διασωθέντα με 10 πόντους, με αποτέλεσμα οι Brazzerzz που βρήκαν ρυθμό, με Μανωλάτο(6), Ζώτο(4) και Π.Βγενόπουλο(5) να οδηγούν στην επίθεση να ξεφύγουν 40 – 49.
Με τρίποντα από Σκαμαγκά και Δημουλιά ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο οι Λεγάμενοι, αλλά οι Brazzerzz με Μανωλάτο (4) και Π. Βγενόπουλο έμεναν μπροστά(50-55).Έτσι κυλούσε και το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Λεγάμενοι προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς με 4 πόντους του Δημουλιά και βοήθειες από Γκανιάτσα, Θρουβάλα, αλλά οι Beachterzz κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος με καλάθια από Ευσταθόπουλο, Κωσταντή και δύο βολές του Δημητριάδη(59-61).
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Ηλίας Ζώτος με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εξαιρετικός Δημήτρης Βρεττάκος με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Οι Λεγάμενοι είχαν 23 / 67 δίποντα, 8 / 35 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι Brazzerzz είχαν 23 / 66 δίποντα, 7 / 25 τρίποντα, 8 / 16 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.
Λεγάμενοι(Χαϊκάλης): Βρεττάκος 28 (6ρ.), Γκανιάτσας 6, Δασκαλόπουλος 8 (10ρ.), Δημουλιάς 7 (6ρ.),Θρουβάλας 2 (7ρ.), Σκαμαγκάς 6, Χαϊκάλης 2.
Brazzerzz Beachterzz ( Π.Βγενόπουλος): Α. Βγενόπουλος 4(8ρ.), Π. Βγενόπουλος 7, Δημητριάδης 5(6ρ.), Ευσταθόπουλος 5, Ζώτος 12(3ας.), Καλαϊτζής, Κωνσταντής 2, Μανωλάτος 13 (10ρ.), Χαμηλός 13.
Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τελος του!