28/09/2021
Pan Car 14 12 24 14 - 64 -
Myrmidons BC 14 22 9 15 - 60 -

Δύσκολη νίκη με ανατροπή η Pan Car!

Δύσκολη νίκη και ενώ είχε βρεθεί πίσω με διψήφια διαφορά πόντων πέτυχε η Pan Car απέναντι στους Myrmidons με 64-60. Οι Myrmidons είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μισό του παιχνιδιού όμως η Pan Car μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και με ανατροπή πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Μοιρασμένο το δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι Myrmidons στο πρώτο πεντάλεπτο κατάφεραν και προηγήθηκαν με 4-9 ενώ η Pan Car ισορρόπησε στη συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-14. Ο Σταμέλος ξεχώρισε για την Pan Car στο πρώτο δεκάλεπτο με εφτά πόντους, ο Γεωργικόπουλος για τους Myrmidons με εφτά.
Ισορροπημένα τα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με την Pan Car να πετυχαίνει τρίποντο και να περνάει μπροστά με 21-19 (16′). Όμως οι Myrmidons με απίστευτο σερί 13-0 μέσα σε δύο λεπτά εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 21-32 (17′). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Myrmidons μπροστά με 26-36 με τους Καλόσακα και Γεωργικόπουλο να πρωταγωνιστούν με 11 πόντους έκαστος για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους γηπεδούχους οι Ντέμος και Πρίφτης είχαν από τέσσερις.
Μεταμορφωμένες και οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο με την Pan Car να κάνει απίστευτο σερί 16-0 και να παίρνει την πρωτοπορία στο σκορ με 42-38 (25′). Οι Myrmidons δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι το δεκάλεπτο έληξε 50-45 υπέρ της Pan Car. Καλύτερος για τους γηπεδούχους ο Χιουτακάκος με 12 πόντους ενώ ο Καλόσακας πέτυχε 4 για τους Μυρμιδόνες.
Ανώτερη και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η Pan Car η οποία με 10 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά ανέβασε την διαφορά στο +11 για το 60-49 (35′). Οι Myrmidons δεν παράτησαν όμως το ματς, προσπάθησαν να επιστρέψουν, έριξαν τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό στους πέντε, 59-54, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό και η Pan Car νίκησε με 64-60. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Χιουτακάκος με τέσσερις πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Γεωργικόπουλος είχε πέντε.
Πολυτιμότερος του παιχνιδιού ήταν ο Χρήστος Ντέμος με 10 έχοντας 3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 20(!) ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη. Για τους Myrmidons ξεχώρισε ο Καλόσακας με 22 πόντους έχοντας 5/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 0/1 βολή, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.
Συνολικά η Pan Car είχε 21/49 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 10/21 βολές, 53 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Myrmidons είχαν 18/56 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 3/6 βολές, 50 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 3 μπλοκ.
Pan Car (Πρίφτης): Σταμέλος 15 (2τρ 5ασ), Φούκος 3 (1), Πρίφτης 9 (1τρ 5ασ), Χιουτακάκος 24 (17ρ), Ντέμος 10 (20ρ), Κωφός 3 (9ρ).
Myrmidons (Πετρόπουλος): Φώσκολος, Γεωργικόπουλος 26 (3τρ 7ρ 5ασ), Νιωτάκης 2 (7ρ 3κλ), Πούγκας 2, Πετρόπουλος 6, Καλόσακας 22 (4τρ 16ρ), Σιμωνετάτος (7ρ), Μπάτρης 2.
Τι μας άρεσε: Είδαμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ειδικά αν πάρουμε υπόψην ότι ήταν το πρώτο επίσημο και των δύο ομάδω